Gdańsk wyda 69 tys. zł na sondaż. Ważniejsze jest jednak to, kto go przeprowadzi... | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.01.2014

Gdańsk wyda 69 tys. zł na sondaż. Ważniejsze jest jednak to, kto go przeprowadzi…

Badanie sondażowe dla Gdańska przeprowadzi firma, której prezesem jest były członek KLD – partii, której liczni działacze zbudowali Unię Wolności a ostatecznie Platformę Obywatelską, do której dziś należy prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz.

Urząd Miejski w Gdańsku. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Urząd Miejski w Gdańsku. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Urząd Miejski w Gdańsku zapowiedział przeprowadzenie badań ankietowych wśród osób niepełnosprawnych. Urzędnicy chcą poznać ich potrzeby, sytuację zawodową i pozazawodową. W jakim celu? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że firmą, która badania przeprowadzi, kieruje Krzysztof Koczurowski, jeden z założycieli KLD.

Jak informuje gdański magistrat R1; badania będą realizowane w mieszkaniach respondentów przez wszystkie dni tygodnia, także w weekendy. Uczestnictwo w badaniu jest dobrowolne, a wypowiedzi traktowane będą jako poufne i zostaną przedstawione jedynie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych, bez ujawnienia danych osobowych.

Badania ma przeprowadzić firma PBS sp. z o.o., która, jak informuje UM w Gdańsku, została wybrana w konkursie ofert. Koszt badania ankietowego to 69.13 zł.

W pracy badawczej ma brać udział 20 ankieterów, przepytanych zaś zostanie 1000 osób. Niestety nie wiadomo do końca, czemu konkretnie mają służyć planowane badania. Wiadomo jednak, że prezesem ośrodka badawczego występującego pod nazwą PBS sp. z o.o. jest Krzysztof Koczurowski, jeden z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

Krzysztof Koczurowski w 199 r. był jedną z trzech osób, które kierowały kampanią wyborczą Kongresu. Przypomnijmy, że członkiem KLD był m.in. obecny premier Donald Tusk. W roku 1994 KLD połączył się z Unią Demokratyczną. Powstała wówczas nowa partia, Unia Wolności, której wiceprzewodniczącym został Donald Tusk. W 2001 wielu z dawnych działaczy Kongresu zaangażowało się w budowę Platformy Obywatelskiej, do której dziś należą zarówno premier – Donald Tusk jak i prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz.

Jak dowiadujemy się z informacji prasowych, które podał portal niezależna.pl „Z czasem dziennikarze ustalą, że prezesem ośrodka najbardziej faworyzującego Tuska, PBS, jest Krzysztof Koczurowski, jeden z założycieli KLD. W 199 r. był jedną z trzech osób, które kierowały kampanią wyborczą Kongresu”. (http://niezalezna.pl/84-sylwetka-donalda-tuska) Chodziło o wybory prezydenckie w 2005 roku, które wygrał Lech Kaczyński.

To nie pierwsza sytuacja, w której sopocka pracownia realizuje badania na zlecenia gdańskiego magistratu. W 2006 roku władze Gdańska zamówiły w PBS badania w sprawie odebrania honorowego obywatelstwa Gdańska Günterowi Grassowi, kiedy ten opowiedział o swojej służbie w Waffen-SS.

Wówczas Jacek Kurski pytał na konferencji prasowej m.in. o to, „dlaczego Prezydent Miasta Gdańska R1; Paweł Adamowicz – wybrał tę pracownię, chcąc mieć miarodajne badania, kiedy wiadomo, że PBS działa w bardzo ścisłym, politycznym związku z PO. Dlaczego PO wykorzystała pieniądze podatników, pieniądze mieszkańców Gdańska dla zlecenia tego sondażu?” Według niego, „PO w Gdańsku za pieniądze podatników wynajęła pracownię badań od lat mylącą się na korzyść PO po to, żeby udowodnić z góry zaplanowaną tezę”.

Przypomnijmy, że ostatni sondaż przeprowadzony przez PBS dotyczył zadowolenia Pomorzan. Badanie przeprowadzono pod hasłem „Portret Pomorzan 203”. Tu także nie było żadnej niespodzianki – wg PBS odsetek zadowolonych z zamieszkania w naszym województwie wzrósł o 15 procent! (Miasto wyda 42 tys. zł na… badanie „poczucia tożsamości z Gdańskiem”)

Poprosiliśmy o informacje ws. znajomości między prezydentem Pawłem Adamowiczem a Krzysztofem Koczurowskim – prezesem firmy przeprowadzającej badania.

R1; Prezydent Adamowicz jest prezydentem od 15 lat. I, siłą rzeczy, zna wszystkich liczących się w Trójmieście ludzi – twierdzi Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta. – Także zna, niezbyt blisko, pana Krzysztofa Koczurowskiego. Ale nie przypomina sobie przy jakiej okazji go poznał.

Dodatkowo poprosiliśmy gdańskich urzędników o informację publiczną dotyczącą liczby wszystkich badań sondażowych, które dla Urzędu Miejskiego w Gdańsku przeprowadziła firma PBS. Urzędnicy zapowiedzieli, że przygotują informacje w tej sprawie, jednak do dziś milczą… Pytanie dlaczego? Sprawę będziemy dalej badać.

PBS sp. z o.o.

KRS: 0000189170
Adres: ul. Junaków 2 8-812 Sopot
Zarząd:

  • Koczurowski Krzysztof Zdzisław R1; Prezes Zarządu
  • Pieńkowski Ryszard R1; Zastępca Prezesa Zarządu
  • Spławski Marcin – Członek Zarządu
  • Ozorowski Maciej Krzysztof – Członek Zarządu
  • Mojsiewicz Katarzyna Małgorzata – Członek Zarządu
  • Pieńkowska Barbara Grażyna – Prokurent
  • Koczurowska Wawrzkiewicz Kaja Jolanta – Prokurent

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika