Gdańskie wystawy. Co warto obejrzeć? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.02.2015

Gdańskie wystawy. Co warto obejrzeć?

Tym razem coś dla wszystkich interesujących się kulturą wysoką. Otóż Gdańsk – miasto, ceniące sobie szeroko pojętą sztukę, zaprasza na wspaniałe wystawy ciekawych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

wystawy

Miniuniwersum

Beata Lejman oraz Tomasz Torbus prezentują swoje fotografie w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Spichlerzu Opackim. Wystawa odnosi się do uwiecznienia postaci ludzkiej na tle pięknych budowli tj. meczety, świątynie, panoramy miast itp. Fotografie wykonano na przełomie XX i XXI wieku w pozaeuropejskich krajach. Nieskalane niegdyś zachodem cywilizacje z upływem lat, poprzez zjawisko urbanizacji zmieniają się. Zderzają się tam tradycja z nowoczesnością, tworząc paradoksalne i kontrastowe obrazy. Element wystawy stanowią także pamiątki z podróży, przywiezione przez autorów.
Ekspozycję podziwiać można od 29 listopada 2014 roku do 31 maja 2015 roku, w godzinach 10 – 17 w Spichlerzu Opackim w Gdańsku, bilety 4 – 8 zł.

Lux in tenebris. Światło w ciemnościach

Wystawa ta prezentuje dzieje latarnictwa morskiego, a także historię prawa nabrzeżnego. Jej tytuł odnosi się do fragmentu Ewangelii św. Jana. Prezentuje dwojakie rozumienie światła – z jednej strony jako to, które świeci w latarniach morskich i jest dla żeglarzy dobrym znakiem dopłynięcia do lądu, z drugiej jednak jako ogniska palone na plażach przez barbarzyńców podczas ich rytuałów, często niosących ból, cierpienie, a nawet śmierć. Tonacja wystawy zachowana jest na zasadzie kontrastów – gry światła i cienia, bieli i czerni. Ekspozycja zawiera w sobie także elementy bardzo nowoczesne tj. np. stanowiska interaktywne, ekrany wielkoformatowe, na których wyświetlane są różnorodne animacje, szczególnie stereoskopowa animacja katastrofy morskiej statku handlowego – ukazana w technologii 3D.
Na tę wystawę zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – Spichlerz na Ołowiance od 20 grudnia 2014 do 28 września 2015, bilety 5 – 8 zł.

Who makes Europe

Kuratorka wystawy Susanne Hinrichs oraz 25 europejskich artystów z różnych krajów prezentują swój pogląd na temat tożsamości Europy. Przedstawiają w swoich pracach, stawiając na szali z jednej strony odrębne cechy każdego z europejskich państw, z drugiej zaś elementy spajające Europę w jedną całość. Wielkość kulturowa, etniczna, różnorodne tradycje, języki, historia i dziedzictwo, ale także podobieństwa polityczne i ekonomiczne, Unia Europejska. Wszystko to łączy, czy dzieli Europejczyków?
Wystawa mieści się w Gdańskiej Galerii Miejskiej, potrwa do pierwszego marca 2015 roku, wstęp jest bezpłatny.

Istnienie Rzeczy

Wystawa Agnieszki Rzońcy poświęcona jest „rzeczom”. Ukazuje ona przedmioty istniejące we współczesnym świecie oraz ich na otoczenie. Dla autorki istotne było nie tyle pokazanie samych „rzeczy”, ile zademonstrowanie ich bytu. Używa do tego w szczególności światła i cienia. Ekspozycja ukazuje to, że każdy przedmiot w naszym świecie zajmuje pewne specyficzne dla siebie miejsce, wypełnia pewną przestrzeń.
Galeria Studencka START oraz MINI Galeria Sztuki w Pracowni Architektonicznej MIDI zapraszają na tę wystawę do 20 lutego 2015 roku, wstęp wolny.

Dong Yoon Kim – Bieg Królowej

Ekspozycja koreańskiego artysty skupia się na ukazaniu „nie-miejsc” oraz „szczelin” współczesnych metropolii. Non – lieux to pojęcie stworzone przez francuskiego antropologa Marca Auge, które oznacza odwrotność miejsca. Wiąże się w szczególności z przestrzenią niczyją, taką, która nie jest powiązana emocjonalnie z człowiekiem, która pozostają niezmienna mimo upływu czasu. Należą do nich miejsca, które użytkowane są na co dzień przez dużą liczbę osób i z których korzystają one raczej z konieczności, niż własnej, nieprzymuszonej woli tj. hipermarkety, dworce, lotniska, galerie handlowe.
Na wystawę zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, do 8 marca 2015 roku, wstęp wolny.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika