Inogici. Wstąp do średniowiecznej drużyny z Oliwy
Ruch rekonstrukcji średniowiecza w Polsce liczy już sobie kilkanaście lat. Jedną z czołowych drużyn na Pomorzu jest Oliwska Drużyna Najemna Inogici, zrzeszająca pasjonatów wieków średnich z Trójmiasta.
Oliwska Drużyna Najemna Inogici to grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się rekonstrukcją średniowiecza z głównym naciskiem na rzemiosło wojenne. Założona została w 1999 roku, chociaż niektórzy członkowie działali wcześniej w ruchu rycerskim. Drużyna jest więc jednym z pionierskich tego typu projektów na Pomorzu. Nazwa Inogici wywodzi się od łacińskiej nazwy gryfa, wiec jej tłumaczenie należałoby przedstawić jako Gryfici. Gryf jako symbol Pomorza widnieje na tunikach, tarczach i sztandarach.
Obecnie w ramach drużyny są dwa nurty: pierwszy to rekonstrukcja okresu wczesnego średniowiecza – czasów Wikingów i Słowian czyli IX-XI wieku, druga zajmuje się okresem pierwszej połowy XV wieku, ze szczególnym uwzględnieniem inscenizacji grunwaldzkiej. W obu przypadkach zrezygnowano z jednolitego uzbrojenia, gdyż najemnicy to osoby z rożnych stanów społecznych, jak i nacji. Preambuła kodeksu drużyny zaczyna się słowami: „Oliwska Drużyna Najemna Inogici z godłem gryfa białego w polu czarnym zgromadzeniem jest wolnych wojowników, stanu i pochodzenia wszelakiego, którzy orężem swym i męstwem Pomorzu służyć pragną.”
Obowiązkiem każdego członka drużyny jest posiadanie historycznego udokumentowania, że przedstawiciel odtwarzanej nacji miał szanse pojawić się na Pomorzu Gdańskim. By stać się jednym z Inogitów należy ukończyć 18 rok życia (treningi można rozpocząć wcześniej), oraz nauczyć się posługiwać bronią a także skompletować własny strój historyczny i uzbrojenie.
Od samego początku Inogici uczestniczą w wielu turniejach i bitwach, reprezentując swój herb. Wśród nich najbardziej znane są: Bitwa Narodów, Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, Bitwa pod Cedynią, Międzynarodowy Piknik Archeologiczny w Leśnie, Festiwal Wczesnośredniowieczny Althing w Braniewie, Zlot Słowian i Wikingów w Grzybowie i wiele innych. Inogici uczestniczyli również w turnieju w Trento we Włoszech oraz w Trokach na Litwie. W szóstej edycji programu Mam Talent członkowie drużyny występowali nawet w półfinale.
Obecnie drużyna liczy około 20 aktywnych uczestników, w wieku od 15 do ponad 40 lat, wśród których są także kobiety, zajmujące się nie tylko szyciem strojów i oporządzeniem obozu, ale również i strzeleniem z łuku.
W kompletowaniu uzbrojenia oraz elementów stroju Inogici zachowują możliwie największą dbałość o zgodność z historycznymi pierwowzorami. Również namiot, który jest rozbijany na turniejach jest stylizowany na ten, w którym dawni wojowie odpoczywali podczas wyprawy wojennej. Inogici uczestniczą również w zmaganiach walk pełno-kontaktowych, będących nowo rodzącą się dyscypliną sportu. Jeden z nich reprezentował Polskę na rycerskich mistrzostwach świata w polskiej kadrze narodowej.
Oprócz tego rodzaju wyjazdów Inogici zajmują się również organizowaniem pokazów walk średniowiecznych, prelekcji na temat historii uzbrojenia oraz zabaw plebejskich. Drużyna w swej wieloletniej działalności organizowała program artystyczny na takich imprezach jak: Jarmark św. Dominika, Bałtycki Festiwal Nauki, Neptunalia Politechniki Gdańskiej, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Noc Świętojańska w Darłowie. Ponadto Oliwska Drużyna Najemna Inogici stale współpracuje z Muzeum Techniki w Warszawie oddział Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie. Inogici są także organizatorem imprezy historycznej pod nazwą „Wehikuł Czasu” na Twierdzy Wisłoujście.
Treningi odbywają się na polanie powyżej żwirowni za Dworem III na ul. Polanki w Gdańsku-Oliwie. Treningi są otwarte dla wszystkich osób, chcących poczuć atmosferę średniowiecznych zmagań bojowych i łuczniczych. Zmagania w średniowiecznych turniejach są prowadzone bronią tępą, ale ciosy są mocne, więc treningi przypominają te w sztukach walki.
Zapraszamy do uczestnictwa w drużynie, rekrutacja trwa cały rok! www.inogici.fora.pl
Piotr
Oliwska Drużyna Najemna Inogici