„Kamieni kupa” - nie upoważnia do jej powiększania | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.07.2015

„Kamieni kupa” – nie upoważnia do jej powiększania

Do kanonu „mądrości” przeszło stwierdzenie byłego polskiego ministra, że Polska to między innymi „kamieni kupa”. Sporo w tym stwierdzeniu prawdy, niestety. Ale nawet jeśli stan państwa jest taki, jak stwierdził pan były minister, to nie stanowi to wcale upoważnienia do powiększania owej „kupy”. A takie tendencje widzę ostatnio na każdym kroku. Czego znowu się czepiam? Czepiam się wydawców gazety, w której użyto określenia „półtorej roku prac budowlanych”. Czepiam się tej samej gazety, której dziennikarze nie widzą różnicy pomiędzy milionem i miliardem.

artykul_DB

Zresztą, wydaje się, nie jest to przypadłość tylko zaangażowanych w tworzenie tej, konkretnej gazety. Ostatnio na jakimś portalu internetowym znalazłem informację, że Amerykanie lada dzień oddadzą do najnowocześniejszy lotniskowiec. Podobno jego wartość to 3 miliardów dolarów.

Jeśli to prawda, to zastanawiam się, czy kontrakt na zakup osławionych już w Polsce śmigłowców dla naszych sił zbrojnych (Carakali) nie został „zdrowo przepłacony”. Lub rzeczywiste koszty wspomnianego lotniskowca są znacznie większe. Bo z przedstawionych danych wynika, że pięćdziesiąt śmigłowców zakupionych przez Polskę, wartych jest mniej więcej tyle, co jedna czwarta najnowocześniejszego amerykańskiego lotniskowca (mogącego wziąć na pokład (lub pod pokład) ok. siedemdziesiąt samolotów, z załogą liczącą ok. 4500 ludzi, wyposażonego w dwa reaktory atomowe.

Pytam więc: kto tu ściemnia? Mniej dramatyczna odpowiedź na to pytanie brzmi – niedouczony dziennikarz, któremu nie chce się sprawdzić rzeczywistych kosztów zbudowania lotniskowca. A ta druga, zdecydowanie bardziej dla nas niebezpieczna, brzmi: ci, którzy za tak gigantyczne pieniądze kupili coś, co powinno być znacznie tańsze. I zapewne na rynkach światowych takie jest.

Ale cóż. Po drogich autostradach, drogich stadionach, drogiej benzynie – dopuszczam i drogie śmigłowce. Powoli przyzwyczajam się. Dramatem sytuacji jest to, że każda z wyżej przedstawionych odpowiedzi powoduje, że „kamieni kupa”, o której mówił w swoim czasie mistrz Sienkiewicz (nie, nie pisarz, laureat literackiego Nobla) jest coraz większa. I coraz bardziej nas przygniata.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>