Kina studyjne. Propozycja dla bardziej wymagających | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.11.2016

Kina studyjne. Propozycja dla bardziej wymagających

Wyjście do kina nie musi być podrzędną rozrywką. Wielokrotnie rezygnujemy z seansu w multipleksach, bo nie możemy znieść panującej tam atmosfery: tabuny spóźnialskich, osoby bawiące się w komentatorów, wszechobecne odgłosy konsumpcji i nierzadko oślepiające bądź ogłuszające telefony komórkowe. Mimo to nie musimy pozbawiać się przyjemności oglądania filmu na wielkim ekranie ze stereofonicznym dźwiękiem, który na pewno dostarczy więcej emocji niż projekcja w domowym zaciszu. Zatem zapraszam do kin studyjnych i lokalnych!

kino

Kiedy dowiedziałam się, że mój ukochany kompleks kin w Gdańsku (Helikon, Neptun, Kameralne) zniknie z mapy miasta prawie wpadłam w panikę. Ale spokojnie, jest jeszcze kilka miejsc do wyboru.

Na gdańskiej starówce znajduje się prawdziwa perełka – Kino Watra w Domu Harcerza. To chyba jedyna tak klimatyczna sala kinowa w Trójmieście. Wejście z czerwoną kotarą, po przejściu której do nozdrzy dociera specyficzny zapach starych murów i wreszcie rzędy małych uroczych krzesełek.

Sala jest w użyciu przy organizacji eventów filmowych (Filmowy Rok, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych), można ją również wynająć na konferencję, realizację przedstawienia czy teatrzyku.

Drugie miejsce znajdujące się nieopodal, na ulicy Długiej, zdobędzie uznanie u fanów kina rosyjskiego. W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku mieści się Klub filmowy Horyzont, gdzie możemy wstąpić na seans w każdy piątek, całkowicie za darmo!

Kolejne kino lokalne – KinoPort ma swoją siedzibę w Nowym Porcie w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Oprócz projekcji najnowszych filmów możemy pokusić się o obejrzenie różnych cykli filmowych, np.: odsłonę najlepszych filmów krótkometrażowych danego kwartału, również komediowych oraz realizację twórców kina eksperymentalnego. Przedział cenowy w tym kinie waha się od 8 do 15 złotych.

Wrzeszcza i Strzyża istnieje od 1955 roku Klub Żak (dawniej Klub Studentów Wybrzeża Żak), który oprócz galerii, sceny teatralnej i kawiarni muzycznej, posiada również kino studyjne. Repertuar tego kina jest bardzo różnorodnego pochodzenia, przy czym charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym, jest niebanalny i ambitny. Cena biletu wynosi od 8 do 18 złotych.

Oprócz kin studyjnych czy lokalnych działają również dyskusyjne kluby filmowe. Jeden z nich – DKF Miłość Blondynki – działa na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkania z filmem w roli głównej bogate są w przemyślenia, dyskusje, również spotkania z twórcami. Karnet na jeden film to koszt 8/10 złotych.

Drugi dyskusyjny klub filmowy to DKF Kurort. Ma on swoją siedzibę w Sopocie, zaś projekcje są realizowane w kinie w Teatrze na Plaży w każdy poniedziałek o 20:00. Każdy seans poprzedza prelekcja wykładowcy, krytyka bądź filmoznawcy. Koszt karnetu na jeden seans wynosi 10 złotych.

Ostatnie dwa omawiane miejsce są naprawdę wyjątkowe. Pierwsze z nich to Kino studyjne w Gdyńskim Centrum Filmowym, bliskie sercu każdemu kinomanowi. Oprócz codziennych seansów filmowych, również z działalności klubu filmowego, jest tam organizowany jeden z ważniejszych festiwali filmowych w Polsce, realizowane przeróżne wydarzenia związane z Gdynią oraz akcje edukacyjne (akademia dokumentalna dla seniorów, warsztaty operatorskie i filmowe). Ceny biletów kształtują się na poziomie od 10 do 16 złotych.

Drugie kino kameralne w Gdyni to Klub Filmowy. Znajduje się na terenie portu w Muzeum Emigracji. Mała sala, wygodne fotele oraz niezwykłe otoczenie to tylko niektóre czynniki świadczące o wyjątkowości tego miejsca. Co tydzień zmienia się repertuar, a wstęp na każdy film kosztuje jedynie 10 złotych.

są wspaniałą alternatywą kin komercyjnych. Oprócz niszowego i ambitnego repertuaru możemy liczyć na równie dobrą atmosferę, spokój i komfort. Nie trzeba stać w długich kolejkach i przeciskać na swoje miejsce w tłocznej sali. Jak na tak wysoką jakość, ceny są bardzo przystępne, zwłaszcza jeśli trafimy na promocję. Jednak największą zaletą tego typu kin jest możliwość pogłębienia swojej wiedzy oraz czynny udział w popularyzacji sztuki filmowej wśród prawdziwych miłośników kinematografii.

Autor

- z zawodu logopeda i polonistka. Miłośniczka sztuki: teatru, filmu, literatury, muzyki. Stroni od polityki, za to tematy społeczne nie są jej obce, z uwagi na wieloletni wolontariat i działalność w organizacjach chroniących prawa ludzi i zwierząt.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika