Komisja Europejska uruchamia procedurę przeciwko Polsce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.12.2017

Komisja Europejska uruchamia procedurę przeciwko Polsce

Komisja Europejska uruchamia procedurę opisaną w 7. punkcie traktatu, czyli działania, które potencjalnie mogą się dla Polski skończyć sankcjami.

Dlaczego tak naprawdę KE pierwszy raz w historii Unii wszczęła procedurę opisaną na wstępie? Od 205 roku trwa w Polsce wielki spór o Konstytucję, akt prawny uchwalony w 1997 roku. Po wygranej PiS w 2015 roku zaczęto w Polsce, ale także w Unii dyskutować nad praworządnością.

Problemy konstytucyjne, które ujawniły się po 205 roku to:

 • Prawo łaski prezydenta RP stosowane jeszcze przed prawomocnym skazaniem
 • Publikacja przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wyroków TK
 • Skrócenie kadencji Prezes Sądu Najwyższego
 • Wybór sędziów do Trybunału Konstytucyjnego
 • Możliwość odwołania prezesów sądów powszechnych przez Ministra Sprawiedliwości przed upływem kadencji
 • Obniżenie emerytów funkcjonariuszom SB, naruszenie prawa o prawach nabytych

Te przyczyny legły u podstaw działań Komisji Europejskiej dążących do rozpoczęciu procedur opisanych w art. 7. traktatu. Jakby nie oceniać tej decyzji należy zadać pytanie, czy coś rzeczywiście może niepokoić Brukselę? Ale po kolei.

RP ułaskawiając przedstawicieli obozu rządzącego przed rozpoznaniem apelacji kroczył w sferę zarezerwowaną dla sądów. W polskim systemie prawnym istnieje zasada, że do momentu uprawomocnienia się wyroku obywatel jest uważany za niewinnego. Tak więc Prezydent RP ułaskawiając Mariusza Kamińskiego stwierdził, że był on winny przekroczenia uprawnień w trakcie pełnienia funkcji szefa CBA.

Nie opublikowanie orzeczeń TK przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrów jest wprost naruszeniem Konstytucji, która mówi o tym, że orzeczenia TK są publikowane w Dzienniku Ustaw.

Decyzja Prezydenta RP z dnia 20.2.2017 roku o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa umożliwiająca skrócenie kadencji I Prezes Sądu Najwyższego przed jej upływem poprzez regulacje wieku do pełnienie funkcji sędziego jest moim zdaniem niekonstytucyjne, gdyż Konstytucja określa okres kadencji I Prezesa Sądu Najwyższego jak również członków KRS.

Ponowny wybór nowych sędziów TK mimo, że sam TK w orzeczeniu stwierdził, że Sejm poprzedniej kadencji miał prawo wybrać dwóch sędziów a nie trzech, był ewidentnym naruszeniem Konstytucji, gdyż ona sama określa zasady wyboru sędziów Trybunału. Należy tu przypomnieć, że TK sam stwierdził naruszenie konstytucji przez Platformę Obywatelską poprzez wybór 3 sędziów, mając prawo to wyboru tylko dwóch.

W przedmiocie obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom SB należy stwierdzić, że z punktu widzenia historii ta decyzja wydaje się słusznym posunięciem, jednak z punktu widzenia prawa jest to bardzo niepokojący precedens. Precedens, który w przyszłości może mieć konsekwencje dla zwykłych Polaków, ale i obecnych funkcjonariuszy, którzy przecież też kiedyś odejdą na emeryturę.

Pewne wydaje się to, że rząd nie powinien lekceważyć posunięcia Komisji Europejskiej.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. kawkaman pisze:

  Problemy konstytucyjne, które ujawniły się po 2015 roku to:

  Prawo łaski prezydenta RP stosowane jeszcze przed prawomocnym skazaniem -proba skazania mariusza kaminskiego bylo dzialaniem politycznym w odwecie za lapanie reki zlodziei z PO, po skazaniu prawomocnym wyrokiem i mimo ulaskawienia przez prezydenta nie moglby dalej wykonywac funkcji publicznych

  Publikacja przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wyroków TK – perfidna gra polityczna sedziow tk dawala mandat spoleczny i przyzwolenie na takie dzialanie

  Skrócenie kadencji Prezes Sądu Najwyższego – efekt powyzszych dzialan, z przyzwoleniem spolecznym

  Wybór sędziów do Trybunału Konstytucyjnego – naturalne nastepstwo w/w dzialan

  Możliwość odwołania prezesów sądów powszechnych przez Ministra Sprawiedliwości przed upływem kadencji – reforma sądów wymaga usunięcia slugusow poprzedniego systemu

  Obniżenie emerytów funkcjonariuszom SB, naruszenie prawa o prawach nabytych – musieliby zrownac sluzbe mundurowa w panstwie demokratycznym do tej w panstwie komunistycznym ale to sie raczej wydarzy za 100 lat jak ktos wymysli lepszy ustrój i uzna policje jako narzedzie ucisku

  Takie jest moje zdanie

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika