Konieczne zwiększenie budżetu Agencji Wywiadu! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.03.2015

Konieczne zwiększenie budżetu Agencji Wywiadu!

Budżet Agencji Wywiadu to około 140 mln zł. Ta kwota od lat nie została zwiększona, choć sytuacja międzynarodowa robi się coraz bardziej skomplikowana i niebezpieczna. Dla porównania IPN każdego roku otrzymuje ponad 240 mln zł. W obliczu poważnych zagrożeń terrorystycznych czas w końcu zacząć inwestować w polskie oczy i uszu. W przeciwnym razie możemy mieć poważne kłopoty.

agencja_wywiadu

Dziś w Sejmie Leszek Miller powiedział: Zwracam się z apelem o zwiększenie budżetu Agencji Wywiadu, który dziś wynosi nieco ponad 100 mln. Dla porównania budżet IPN wynosi ponad 280 mln.

To rozsądny i ważny głos, choć może bardzo szybko zniknąć w natłoku stale pojawiających się „sensacyjnych” informacji zarówno z kraju jak i ze świata.

Rzetelna wiedza pochodząca ze źródeł, w tym z wewnątrz organizacji terrorystycznych, to w dzisiejszych czasach największa wartość. Pozwala z wyprzedzeniem przygotować się na konkretne posunięcia ze strony przeciwnika i skutecznie im przeciwdziałać.

to elitarna służba specjalna, której zadaniem jest pozyskiwanie informacji (jawnych i niejawnych) poza granicami kraju, następnie ich analizowanie, przetwarzanie i przekazywanie najważniejszym organom państwa – m.in. premierowi, ministrom, szefowi NBP. Agencja wywiadu zajmuje się kluczowymi zagadnieniami z punktu widzenia bezpieczeństwa i interesu kraju – w tym również sprawami gospodarczymi, finansowymi, infrastrukturalnymi.

Specjaliści od bezpieczeństwa od lat mówią o konieczności inwestowania właśnie w wywiad. Zasada jest taka – im większe zewnętrzne, tym lepszy i sprawniejszy powinien być wywiad.

Niestety apele o wzmocnienie polskiego wywiadu od lat pozostają bez odpowiedzi. Planowane w połowie 2014 roku zwiększenie budżetu dla Agencji Wywiadu, z nieznanych przyczyn, nie zostało wprowadzone w życie.

Czas najwyższy, aby wreszcie zabrał głos szef Agencji Wywiadu. Jeśli naprawdę zależy mu na formacji, którą kieruje – powinien publicznie zacząć walczyć o środki dla niej. Dlaczego publicznie? Bo to jedyna skuteczna metoda zwrócenia uwagi na konkretny problem, w tym wypadku bardzo istotny problem.

Apelujemy zatem do gen. bryg. Macieja Huni – Szefa Agencji Wywiadu o to, aby publicznie zaczął walczyć o wzmocnienie budżetu polskiego wywiadu. Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo lepszej okazji może już nie być. Jeśli naprawdę zależy mu na sile polskiego wywiadu i bezpieczeństwie państwa, powinien wykazać odwagę i publicznie apelować do Ewy Kopacz o znaczne zwiększenie budżetu Agencji.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>