Międzynarodowe ćwiczenia morskie "Dynamic Monarch 2014" ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.05.2014

Międzynarodowe ćwiczenia morskie „Dynamic Monarch 2014” ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni

W środę, 14 maja wczesnym popołudniem, okręty biorące udział w ćwiczeniu Dynamic Monarch 2014 wyszły z Portu Wojennego w Gdyni. Rozpoczęła się kolejna faza największego na świecie ćwiczenia w ratowaniu okrętów podwodnych.

Międzynarodowe ćwiczenia morskie "Dynamic Monarch 2014" ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni

Tuż po zakończeniu ostatniego spotkania na lądzie (Pre-sail Conference) i ustaleniu ostatnich szczegółów działań na morzu, okręty podwodne i ratownicze wyszły z Gdyni rozpoczynając kolejną fazę ćwiczenia – praktyczną współpracę na morzu.

Tuż przed wyjściem okrętów na morze wiceadmirał Ryszard Demczuk na konferencji prasowej podkreślał, że dla Marynarki Wojennej „Dynamic Monarch 2014 to najważniejsze ćwiczenie od trzech lat.

Teraz przed okrętami cztery dni wzajemnej współpracy na morzu. W jej trakcie okręty podwodne będę kolejno współpracowały z natowskim systemem ratowania załóg okrętów podwodnych oraz z ekipami nurkowymi z Holandii, Izraela, Kanady, Turcji i Polski. W ten sposób sprawdzone zostaną obecnie obowiązujące i przetestowane najnowsze zdobycze techniki morskiej, których wspólnym mianownikiem ma być coraz szybsze i bezpieczniejsze dotarcie do uwięzionych pod wodą marynarzy, których okręt o własnych siłach nie jest w stanie wyjść na powierzchnię.

(fot. M. Kluczyński, P. Leoniak)

Manewry serii „MONARCH” powstały na potrzeby wymiany doświadczeń pomiędzy członkami NATO i krajami zorganizowanymi w ramach licznych programów współpracy międzynarodowej. Ćwiczenia odbywają się w cyklu trzyletnim, a organizowane w tym roku przy udziale Marynarki Wojennej RP na akwenach Polskich są dziewiątą jego edycją. O znaczeniu Dynamic Monarch 2014 świadczy liczba ponad dwudziestu obserwatorów z takich krajów jak Australia, Singapur, Algieria, Kanada, Grecja czy USA, którzy uczestniczyć będą w niemal wszystkich epizodach ćwiczenia.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika