Mikrofalowy kask może pomóc w szybszym postawieniu diagnozy udaru mózgu
Mikrofalowy kask, skonstruowany przez szwedzkich naukowców, może pomóc lekarzom dokonać szybszej i precyzyjniejszej diagnozy pacjentów, którzy doznali uderzeń głowy. Nowa technika ma przeciwdziałać uszkodzeniom mózgu.
W badaniu z udziałem 45 pacjentów w zeszłym roku naukowcy z Uniwersytetu Technologii Chalmers, Akademii Sahlgrenska i Szpitalu Uniwersyteckiego Sahlgrenska w zachodniej Szwecji odkryli, że technika mikrofalowa pozwala lekarzom określić, czy pacjenci doznali udarów spowodowanych krwawieniem, w przeciwieństwie do tych spowodowanych przez zakrzepy.
W wyniku tego badacze są przekonani, że skuteczniejsze i szybsze leczenie może być zastosowane u pacjentów, gdy są transportowani karetką do szpitala.
Kask, któremu naukowcy dali nazwę Strokefinder, wykorzystuje mikrofale do badania tkanki mózgowej i interpretuje sygnały w celu określenia, jakiego typu udaru doznał pacjent. System przechowuje również informacje i buduje bazę danych, aby pomóc w przyszłych diagnozach.
Dwa prototypy kasku były testowane na uniwersytetach Chalmers i Sahlgrenska. Jesienią tego roku będą testowane w polu na poszkodowanych pacjentach, którzy zostaną wniesieni do karetki w drodze do szpitala.
„Naszym celem jest diagnoza i rozpoczęcie leczenia poszkodowanych pacjentów już w karetce” – oznajmił Mikael Elam, profesor neurofizjologii klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, powiedział w oświadczeniu.
Profesor dodał, że odkąd rozpoznano krytyczny współczynnik w leczeniu udaru mózgu, wykorzystanie narzędzi doprowadzi do mniej rozległych obrażeń u cierpiących pacjentów.
„To z kolei może skrócić czas pobytu w szpitalu i zmniejszy potrzebę rehabilitacji, zapewniając w ten sposób szereg innych pozytywnych skutków zarówno dla pacjenta, jak i systemu opieki zdrowotnej” – stwierdził Elam.
W planie jest opracowanie kasku w celach komercyjnych. Zająć się tym ma firma, którą wybrano na wydziale badawczym w Chalmers. Naukowcy ogłosili, że konieczne są dalsze badania na większej grupie pacjentów, zanim kask będzie mógł zostać wykorzystany w celach komercyjnych.
Źródło: Xinhua