Mikrofalowy kask może pomóc w szybszym postawieniu diagnozy udaru mózgu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.06.2014

Mikrofalowy kask może pomóc w szybszym postawieniu diagnozy udaru mózgu

Mikrofalowy kask, skonstruowany przez szwedzkich naukowców, może pomóc lekarzom dokonać szybszej i precyzyjniejszej diagnozy pacjentów, którzy doznali uderzeń głowy. Nowa technika ma przeciwdziałać uszkodzeniom mózgu.

Strokefinder_nauka

Źródło zdjęcia: medicalxpress.com

W badaniu z udziałem 45 pacjentów w zeszłym roku naukowcy z Uniwersytetu Technologii Chalmers, Akademii Sahlgrenska i Szpitalu Uniwersyteckiego Sahlgrenska w zachodniej Szwecji odkryli, że technika mikrofalowa pozwala lekarzom określić, czy pacjenci doznali udarów spowodowanych krwawieniem, w przeciwieństwie do tych spowodowanych przez zakrzepy.

W wyniku tego badacze są przekonani, że skuteczniejsze i szybsze leczenie może być zastosowane u pacjentów, gdy są transportowani karetką do szpitala.

Kask, któremu naukowcy dali nazwę Strokefinder, wykorzystuje mikrofale do badania tkanki mózgowej i interpretuje sygnały w celu określenia, jakiego typu udaru doznał pacjent. System przechowuje również informacje i buduje bazę danych, aby pomóc w przyszłych diagnozach.

Dwa prototypy kasku były testowane na uniwersytetach Chalmers i Sahlgrenska. Jesienią tego roku będą testowane w polu na poszkodowanych pacjentach, którzy zostaną wniesieni do karetki w drodze do szpitala.

„Naszym celem jest diagnoza i rozpoczęcie leczenia poszkodowanych pacjentów już w karetce” – oznajmił Mikael Elam, neurofizjologii klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, powiedział w oświadczeniu.

dodał, że odkąd rozpoznano krytyczny współczynnik w leczeniu udaru mózgu, wykorzystanie narzędzi doprowadzi do mniej rozległych obrażeń u cierpiących pacjentów.

„To z kolei może skrócić czas pobytu w szpitalu i zmniejszy potrzebę rehabilitacji, zapewniając w ten sposób szereg innych pozytywnych skutków zarówno dla pacjenta, jak i systemu opieki zdrowotnej” – stwierdził Elam.

W planie jest opracowanie kasku w celach komercyjnych. Zająć się tym ma firma, którą wybrano na wydziale badawczym w Chalmers. Naukowcy ogłosili, że konieczne są dalsze badania na większej grupie pacjentów, zanim kask będzie mógł zostać wykorzystany w celach komercyjnych.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika