Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.10.2013

Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem

Najnowszy sondaż TNS dla Wiadomości pokazuje, że Platforma Obywatelska zdobyła dużą przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. Różnica między tymi partiami wynosi aż 9 procent.

Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem

Na głosować chce 41 proc. Polaków, na PiS 32 proc. Trzeci w kolejności jest Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 11 proc. Partia Janusza Palikota znajduje się na granicy progu wyborczego z 5-procentowym poparciem. Pozostałe partie, wg badania sondażowego, nie przekroczą progu.

Poparcie dla partii politycznych

 • Platforma Obywatelska – 41 proc.
 • Prawo i Sprawiedliwość – 32 proc.
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 11 proc.
 • Twój Ruch – 5 proc.
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – 3 proc.
 • Solidarna Polska – 2 proc.
 • Polska Jest Najważniejsza – 1 proc.

(22-24 października, sondaż dla Wiadomości TVP)

Co wynika z najnowszego sondażu?

Zwiększająca się medialna aktywność partii Jarosława Kaczyńskiego powoduje, że traci ona poparcie. Tym na obecny wynik intensywnie zapracował prezentując coraz bardziej niespójne teorie dotyczące katastrofy smoleńskiej, których negatywny przekaz wzmocniła profesorów z zagranicznych uczelni, których brak kompetencji wielokrotnie zdemaskowali dziennikarze.

Donald Tusk nie robi nic i robić nie musi, bo całą pracę na rzecz wzrostu poparcia dla wykonuje jego największy polityczny wróg – Jarosław Kaczyński.

Przy okazji najnowszego sondażu warto zwrócić uwagę na SLD, który cieszy się stałym, sporym poparciem. najbliższych wyborach będzie to partia licząca się, która być może wejdzie do koalicji rządzącej. Jeśli wejdzie to tylko z Platformą Obywatelską.

Zarówno PSL jak i partia Palikota – będą miały spore problemy z dostaniem się do Sejmu, przy czym większe szanse na poselskie mandaty będą mieli ludowcy. To m.in. z racji lepiej zbudowanych struktur partyjnych oraz obecnych możliwości, jakie daje im uczestniczenie w koalicji rządzącej, a co za tym idzie dostęp do licznych i atrakcyjnych stanowisk dla członków partii.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Adny pisze:

  Ciekawe gdzie robiono to zestawienie?
  W zakładach penitencjarnych czy wśród POlesiów

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika