Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.10.2013

Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem

Najnowszy TNS dla Wiadomości TVP pokazuje, że Platforma Obywatelska zdobyła dużą przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. Różnica między tymi partiami wynosi aż 9 procent.

Najnowszy sondaż TNS: PO wygrywa z PiS, PSL poza Sejmem

Na PO głosować chce 4 proc. Polaków, na PiS 32 proc. Trzeci w kolejności jest z poparciem 1 proc. Partia Janusza Palikota znajduje się na granicy progu wyborczego z 5-procentowym poparciem. Pozostałe partie, wg badania sondażowego, nie przekroczą progu.

Poparcie dla partii politycznych

 • Platforma Obywatelska R1; 41 proc.
 • i Sprawiedliwość R1; 32 proc.
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej R1; 11 proc.
 • Twój Ruch R1; 5 proc.
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – 3 proc.
 • Solidarna Polska – 2 proc.
 • Polska Jest Najważniejsza – 1 proc.

(22-24 października, TNS Polska dla Wiadomości TVP)

Co wynika z najnowszego sondażu?

Zwiększająca się medialna aktywność partii Jarosława Kaczyńskiego powoduje, że traci ona poparcie. Tym razem na obecny wynik intensywnie zapracował Antoni Macierewicz prezentując coraz bardziej niespójne teorie dotyczące katastrofy smoleńskiej, których negatywny przekaz wzmocniła obecność profesorów z zagranicznych uczelni, których brak kompetencji wielokrotnie zdemaskowali dziennikarze.

Donald Tusk nie robi nic i robić nie musi, bo całą pracę na rzecz wzrostu poparcia dla PO wykonuje jego największy polityczny wróg – Jarosław Kaczyński.

Przy okazji najnowszego sondażu warto zwrócić uwagę na SLD, który cieszy się stałym, sporym poparciem. Po najbliższych wyborach będzie to partia licząca się, która być może wejdzie do koalicji rządzącej. Jeśli wejdzie to tylko z Platformą Obywatelską.

Zarówno PSL jak i partia Palikota – będą miały spore problemy z dostaniem się do Sejmu, przy czym większe szanse na poselskie mandaty będą mieli ludowcy. To m.in. z racji lepiej zbudowanych struktur partyjnych oraz obecnych możliwości, jakie daje im uczestniczenie w koalicji rządzącej, a co za tym idzie dostęp do licznych i atrakcyjnych stanowisk dla członków partii.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
 1. Adny pisze:

  Ciekawe gdzie robiono to zestawienie?
  W zakładach penitencjarnych czy wśród POlesiów

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika