Nowosybirscy naukowcy: cukrzyca pochodzi od neandertalczyków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.05.2014

Nowosybirscy naukowcy: cukrzyca pochodzi od neandertalczyków

Tajemnicze zniknięcie neandertalczyków, którzy żyli tysiące lat na planecie Ziemia, wciąż prześladuje naukowców. Do niedawna najbardziej prawdopodobna była wersja, że unicestwili naszych przodków. Podobno starożytni ludzie wszelkiego rodzaju byli kanibalami, a szczególnie lubili zjadać obcych.

neandertalczyk1

Rosyjscy archeolodzy odkryli tajemnicę śmierci naszych dawnych krewnych

Nowosybirscy naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnografii wraz z kolegami z Europy dokonali odkrycia, które całkowicie obala tę teorię krwiożerczości. Zbadali współczesnych ludzi, neandertalczyków i przedstawicieli kilku gatunków – w tym człowieka z Denisovskoye, który został niedawno znaleziony w Ałtaju. Te tajemnicze istoty żyjące na Syberii łączy w sobie zarówno cechy ludzi, jak i neandertalczyków.

neandertalczyk2

Prawdopodobny wygląd starożytnego neandertalczyka (źródło zdjęcia: RAN)

Według naukowców syberyjskich z powodu cech strukturalnych organizmu ciała neandertalczyków bardzo powoli przystosowywały się do zmian środowiska. Na przykład, gdy temperatura się obniżała, mogli oni łatwo się zamrozić. Dodatkowo bywały sytuacje, kiedy ich organy ciała nie mogły przetrwać w różnych klimatach. Z grubsza rzecz biorąc, zamiast długich ramion mieli długie nogi. Przetrwali tylko ci, którzy szybko dostosowali się do nowych warunków.

„Niektóre choroby przeniosły się do dzisiejszych ludzi właśnie z powodu neandertalczyków. Okazało się, że cukrzycę, chorobę Crohna, a nawet długotrwałą depresję i nałóg palenia można przypisać do ich genów. Udowodniono, że starożytni ludzie – Homo Sapiens – weszli w intymne relacje z neandertalczykami i ludzie z właściwie odziedziczyli pewne geny” –  oznajmił Andrey Krivoshapkin, doktor nauk historycznych, specjalista w zakresie archeologii epoki kamienia.

neandertalczyk3

W jaskini w Ałtaju odkryto szczątki człowieka”Denisovskoye”, które zmieniły analizy naukowców na temat tego, jak żyli pradawni ludzie (źródło zdjęcia: Instytut Archeologii i Etnografii)

Okazało się, że mutacje genów neandertalczyka są zbieżne z naszymi w 24%. Najmniej podobne są do Afrykanów – tylko 19%.

„Współcześni ludzie znaleźli także związane z neandertalczykami, odpowiedzialne za pigmentację skóry. Mutacje w tych genach, występujące w organizmie Neandertalczyków, mogą mieć decydujące znaczenie w celu określenia barwy skóry współczesnych przedstawicieli różnych ras. Aczkolwiek jestem ostrożny co do wyników badań na temat przyczyn ich zgonów. Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić tę wersję. Najprawdopodobniej zniknięcie neandertalczyków było zależne od wielu czynników, włącznie z konkretnymi genami” – powiedział Andrey Krivoshapkin.

neandertalczyk4

Udowodniono już, że neandertalczycy żyli nie tylko w Europie, ale także w zachodniej Syberii (źródło zdjęcia: Instytut Archeologii i Etnografii)

Ale mniej lub bardziej wyraźnych przyczyny wyginięcia ludności syberyjskim naukowcom wyjaśnić się jeszcze nie udało. Tylko ludzie, którym udało się zachować ich geny, poszli w ślad ludu z Denisovskoye, to bowiem wyspiarze z Melanezji na południowym Pacyfiku. Zewnętrznie przypominają australijskich aborygenów z niektórymi cechami narodu mongoloidalnego.

Do niedawna wierzono, że człowiek współczesny wyewoluował z homo sapiens poza Afrykę i prymitywne gatunki, które żyły w innych regionach, były tak prymitywne, że po prostu nie mogły się dalej rozwijać i ostatecznie wymarły.

neandertalczyk5

Współczesny Melanezyjczyk – najbliższy krewny człowiekowi z Denisovskoye, który żył w Ałtaju (źródło zdjęcia: realafricanhistory.blogspot.com)

„Były cztery obszary ludności i tam każda z nich rozwijała swoją kulturę: Homo sapiens africaniensis (najwięcej specjacji – przyp. red.), Homo sapiens orientalensis (jego podgatunki dotyczą wschodniego człowieka – przyp. red.), Homo neanderthalensis, który wcześniej dotyczył pradawnego człowieka, a następnie został unicestwiony – myślę, że to musiało wrócić, gdyż dotyczy nowoczesnego genomu ludzkiego i w 4% neandertalczyków – i homo sapiens altaensis (lud z Denisovskoye – przyp. red.). Oznacza to, że ewolucja nie jest linearna, lecz wieloczynnikowa i mieszkaniec Denisvoskoye nie zniknął, a jego wkład w nowoczesny genom ludzki, oczywiście, pozostał” – powiedział Anatolij Derevyanko, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnografii.

Według naukowców odpowiedź na pytanie, dlaczego wymarłe gatunki są tak podobne do nas i do neandertalczyków z Denisovskoye, jest bardzo ważna, aby zrozumieć zagrożenia dla współczesnego człowieka. Jeśli tak łatwo zniknęli oni z naszej planety, to być może za jakiś czas dzisiejszy gatunek czeka taki sam koniec, ale czy znajdzie się  jednak następca homo sapiens?

Źródło: Комсомольская правда/własne

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika