Plichta może odpowiadać za Amber Gold własnym majątkiem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.08.2012

Plichta może odpowiadać za Amber Gold własnym majątkiem

Istnieje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej zarządu spółki Amber Gold za doprowadzenie jej do niewypłacalności. Wówczas to członkowie zarządu swoim majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki. W przypadku Amber Gold jest to o tyle relatywnie łatwiejsze do przeprowadzenia, niż w standardowych sprawach, gdyż prezes zarządu, z uwagi na wyroki karne, nie powinien zasiadać w organach spółki. Odzyskanie pieniędzy od Amber Gold nie będzie jednak sprawą łatwą.

Jak odzyskać pieniądze od Amber Gold? Czy jest na to jakakolwiek szansa? Podpowiadamy co mają zrobić klienci zlikwidowanej spółki.

Gazeta Bałtycka wraz z prawnikiem, Joanną Ułasiuk podpowiadają, co powinni zrobić klienci Amber Gold, którzy do tej pory nie odzyskali zainwestowanych pieniędzy .

Klienci Amber Gold w świetle ostatnich informacji prasowych oraz oświadczeń złożonych przez samą spółkę znaleźli się w dość trudnej sytuacji. W dniu 13 sierpnia 2012 r. zarząd Amber Gold ogłosił decyzję o likwidacji spółki. Informacja na ten temat dostępna na stronie internetowej jest bardzo lakoniczna. Nie został sprecyzowany sposób przeprowadzenia likwidacji, czyli wybór pomiędzy likwidacją, o której mowa w przepisach kodeksu spółek handlowych a likwidacją upadłościową.

W ostatnim czasie pojawiły się również w mediach informacje o złożonym przez jednego z klientów wniosku o upadłości spółki. Nie zostało to jednak potwierdzone.

Pozew o zapłatę

W tych okolicznościach najlepszym rozwiązaniem dla klientów Amber Gold jest skierowanie pozwów o zapłatę do sądu. Zabezpieczą oni w ten sposób na przyszłość swoje interesy. Z uwagi na liczną rzeszę poszkodowanych działaniami spółki, dobrym rozwiązaniem jest skierowanie pozwu zbiorowego.

Należy jednak pamiętać, iż pozew taki może złożyć co najmniej 10 osób, których roszczenia oparte są na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Kierując pozew przeciwko Amber Gold należy dokładnie zbadać jej stan posiadania. Dobrym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie powództwa.

Jeżeli jednak prawdą jest, iż jeden z klientów Amber Gold złożył wniosek o upadłości spółki do sądu, wówczas nie jest możliwym skierowanie pozwu do sądu cywilnego o zapłatę, czy to indywidualnie czy zbiorowo. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, natomiast nie spółkę w upadłości.

Obserwacja przebiegu postępowania

W przypadku, gdyby potwierdziły się doniesienia o złożeniu wniosku o upadłości Amber Gold jedynym rozwiązaniem pozostaje pilna obserwacja przebiegu postępowania oraz w odpowiednim terminie zgłoszenie wierzytelności, celem wpisania ich na listę wierzytelności. W oparciu o wspomnianą listę w dalszym toku postępowania upadłościowego następować będzie spłata wierzycieli z majątku upadłej spółki.

Jeżeli pomimo podjętych przez klientów Amber Gold działań egzekucja okaże się bezskuteczna, nie będzie to oznaczało jeszcze, iż nie można zainwestowanych środków odzyskać. Nawet jeżeli majątek spółki nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań spółki, to możliwym jest odzyskanie pieniędzy od osób odpowiedzialnych za jej funkcjonowanie. Istnieje bowiem możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej zarządu spółki za doprowadzenie jej do niewypłacalności. Wówczas to członkowie zarządu swoim majątkiem odpowiadają za zobowiązania spółki. W przypadku Amber Gold jest to o tyle relatywnie łatwiejsze do przeprowadzenia, niż w standardowych sprawach, gdyż prezes zarządu, z uwagi na wyroki karne, nie powinien zasiadać w organach spółki.

Nie będzie łatwo

Odzyskanie pieniędzy od Amber Gold nie będzie na pewno sprawą łatwą. Należy się przygotować raczej na dość długie i skomplikowane procedury.

Ważne również jest uważne śledzenie bieżących informacji prasowych, danych spółki zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na stronach internetowych sądu rejestrowego spółki.

W tych okolicznościach warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalistów, albowiem samodzielnie może być trudno udźwignąć ciężar postępowań.

Autor

- absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, kierunek prawo. Od 2009 roku prawnik w Omega Kancelarie Prawne. Specjalistka ds. windykacji.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Paweł pisze:

    Brawo Pani Joanno, dobry artykuł

  2. Imię... pisze:

    Niech odda prokuratura, przecież taki miał parasol ochronny, ciekawe tylko dlaczego ta sama jak według mediów mataczyła dalej prowadzi sprawę,

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika