Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku stało się spółką prawa handlowego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.09.2013

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku stało się spółką prawa handlowego

Podpisano akt notarialny przekształcenia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku stało się spółką prawa handlowego

Podpisano akt notarialny przekształcenia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w spółkę. (Fot. UMWP)

Wicemarszałkowie Hanna Zych-Cisoń i Ryszard Świlski podpisali notarialnie akt przekształcenia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku w spółkę z o.o. ze 100% udziałem samorządu województwa pomorskiego. przyjmie nazwę „COPERNICUS Podmiot Leczniczy” sp. z o.o.

Prezesem spółki został , dotychczasowy dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Kapitał zakładowy nowej spółki wynosi 150 mln zł. Spółka rozpocznie działalność z dniem wpisu do KRS. To kolejna – siódma już przekształcona placówka zdrowotna ze 100% udziałem samorządu województwa pomorskiego. Jeszcze w tym roku przekształcenie czeka na gdańskiej Zaspie oraz w Wejherowie.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, przekształcenie szpitala „COPERNICUS” w spółkę ma na celu przede wszystkim obniżenie zobowiązań placówki poprzez przejęcie przez samorząd województwa pomorskiego zobowiązań w wysokości blisko 13 mln zł , które SWP zamierza odzyskać w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Ponadto dzięki tej zmianie wykorzystany będzie potencjał z zakresie rozszerzenia udzielanych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem NFZ, tj. komercyjnych usług medycznych (m.in. urologia, okulistyka, chirurgia plastyczna). Możliwy będzie również większy udział szpitala na rynku świadczeń zdrowotnych i bardziej elastyczna reakcja na potrzeby społeczne w zakresie ochrony zdrowia.

– Teraz czekamy na wpis spółki do rejestru KRS, a następnie wysłaniu całej dokumentacji będziemy czekać na decyzję Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu dotacji na spłatę zobowiązań z budżetu Państwa – mówi wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń. – Mam nadzieję, że tak jak i w pozostałych przypadkach, uda się sprawnie przeprowadzić tę procedurę.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>