Poprzez badanie krwi, można się dowiedzieć, ile człowiek przeżyje... | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.08.2013

Poprzez badanie krwi, można się dowiedzieć, ile człowiek przeżyje…

Jak donosi Komsomolskaja Prawda, profesor Tim Spector, oznajmił, że dokonał rewolucyjnego odkrycia. Poprzez badanie krwi jest w stanie stwierdzić, jak długo człowiek może żyć i kiedy rozpocznie się u niego proces starzenia.

Profesor Tim Spector.

Profesor Tim Spector. (fot: www.tim-spector.co.uk)

Tim Spector jest profesorem epidemiologii genetycznej w Kings College w Londynie i dyrektorem Twins UK Register, w którym jest zbiór danych o 11.000 bliźniaków. Pracował jako lekarz, robiąc przy tym karierę naukową, ponieważ od 1992 roku zaczął wykazywać bazę genetyczną, która stanowi podstawę wielu powszechnych chorób, wcześniej diagnozowanych wpływami środowiska i starzeniem się człowieka.

Naukowiec odkrył specjalne markery we krwi – 22 metabolitów, które można rozumieć jako cząsteczki metabolizmu jakichkolwiek substancji biochemicznych. Cząsteczki te pokazują, co się dzieje z ludzkim ciałem w procesie jego starzenia. Ich stężenie, jak się okazało, w podeszłym wieku jest wyższe niż u młodych ludzi.

Tak więc, jeden z metabolitów jest związany z funkcją płuc, inne z ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu i gęstości kości. Ponadto, na podstawie tych markerów może nawet powiedzieć o masie urodzeniowej, a właśnie ten parametr wpływa na zdrowie w późniejszym wieku. Osoby, które urodziły się z niską masą urodzeniową – są bardziej podatne na choroby związane z podeszłym wiekiem. Jednak mechanizm ich działania na poziomie molekularnym został zbadany stosunkowo niedawno, co otwiera nowe horyzonty dla uczonych.

Czego jeszcze można dowiedzieć się z analizy krwi…

Do niespodziewanych wniosków doszli specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Okazało się, że najrzadziej spotykana grupa krwi – typu AB (4 grupa krwi), występująca zaledwie u 7% Amerykanów, niesie największe ryzyko chorób serca – 23 %. Posiadacze grupy B (3 grupa krwi) mają 11% ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową, a grupy A (2 grupa krwi) – tylko 5%. Około 43 % Amerykanów ma grupę 0 (1 grupa krwi) i mają najmniejsze problemy z sercem. Naukowcy znaleźli dowody, że druga grupa krwi jest związana ze zwiększonym ryzykiem nadmiernej produkcji lipoprotein – odgrywających ważną rolę w procesie metabolizmu i transporcie lipidów. Ich nadmiar może zablokować tętnice. Czwarta grupa krwi jest często związana z rozwojem procesów zapalnych, które mogą zakłócać funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Z kolei substancja, która jest odpowiedzialna za krwotok i krzepliwość krwi może być zwiększona u osób z 0 grupą krwi.

Komsomolskaja Prawda– Nasze odkrycie może pomóc lekarzom lepiej zrozumieć, kto jest zagrożony z punktu widzenia możliwych chorób serca – powiedział kierownik badań, doktor Lu Qi – profesor Katedry Żywienia ze School of Public Health w Bostonie. – Poznanie grupy krwi jest także ważne, ponieważ pozwala kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Znając poziom ryzyka, można je zmniejszyć, prowadząc zdrowy tryb życia i przestrzegając pewnych zasad – stwierdził naukowiec.

Więcej: http://www.kp.ru/daily/26105/3001405/

Tłumaczenie z oryginału: Zenon Lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika