Pomorska Kolej Metropolitalna | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.12.2012

Rusza budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Wojewoda Pomorski wręczy Marszałkowi Województwa pozwolenia na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Będzie to oficjalny początek realizacji największej inwestycji infrastrukturalnej Samorządu Województwa Pomorskiego.

W najbliższy wtorek odbędzie się uroczystość wręczenia pozwoleń na budowę dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski przekaże wydane przez Pomorski Urząd Wojewódzki dokumenty na ręce marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, w obecności prezesa PKM S.A. Krzysztofa Rudzińskiego.

Wojewoda przekaże marszałkowi łącznie siedem pozwoleń na budowę PKM. Dwa z nich dotyczą bezpośrednio budowy linii kolejowej, podzielonej w projekcie na Zadanie 1 i 2 – ale realizowanych jednocześnie i przez jednego wykonawcę.

Kolejne 4 pozwolenia dotyczą tzw. infrastruktury towarzyszącej dla przystanków: Brętowo, Jasień, Kiełpinek i Banino – jej wykonawcą będzie miasto Gdańsk, które otrzyma od PKM gotowy projekt budowlany wraz z pozwoleniami.

Ostatnie z pozwoleń dotyczy odcinka włączeniowego w istniejącą linię kolejową 201 Gdynia – Kościerzyna i ono również wraz z projektem budowlanym zostanie również przekazane do realizacji właścicielowi tego terenu – PLK, podobnie jak uzyskane przez PKM S.A. już w lipcu br. pozwolenie dot. przebudowy stacji Wrzeszcz w zakresie umożliwiającym połączenie linii kolejowej E 65 z linią PKM.

Wydane przez Pomorski Urząd Wojewódzki pozwolenia na budowę PKM umożliwią rozpoczęcie realizacji tej największej inwestycji infrastrukturalnej niezwłocznie zakończeniu trwającego właśnie przetargu na generalnego wykonawcę. Dzięki przekazanym przez wojewodę dokumentom możliwe będzie również rozpoczęcie wyburzeń budynków oraz wycinki drzew zlokalizowanych wzdłuż projektowanej linii kolei metropolitalnej. Przetargi na ich wykonanie zostały już rozstrzygnięte, a związane z nimi prace mają rozpocząć się w pierwszych dniach 2013 roku.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma ok. 760 mln zł (netto), z czego ponad 500 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania. Nowa linia połączy -Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia – Kościerzyna. Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 roku.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika