Rząd odmówił, on postanowił więc wdrożyć go sam. Udało się! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.10.2019

Rząd odmówił, on postanowił więc wdrożyć go sam. Udało się!

Rząd nie chciał, on postanowił więc, że wdroży go sam. Udało się! Poseł Andrzej Kobylarz zainicjował i koordynuje stomatologiczne dla pomorskich dzieci. Co ważne – program działa i w istotny sposób uzupełnia lukę, jaką spowodowało nieudane wdrożenie programu rządowych „dentobusów”.

Na Pomorzu od blisko 4 lat działa pilotażowy program bezpłatnego leczenia stomatologicznego dla i młodzieży. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest poseł Andrzej Kobylarz z Kukiz’15. Efekty są zaskakujące. Dzięki programowi wyleczono już ponad 5 tys. najmłodszych.

– Jako poseł jestem nie tylko przedstawicielem moich wyborców w Sejmie, ale przede wszystkim staram się być blisko obywateli i na bieżąco ich słuchać – mówi Andrzej Kobylarz.

Bardzo poważnym problemem jest to, że w większości placówek szkolnych nie ma już gabinetów stomatologicznych. W niektórych gminach dyrektorzy szkół mieli nawet problem z nawiązaniem współpracy w ramach NFZ z pobliskimi klinikami dentystycznymi.

– Na początku kadencji byłem u Konstantego Radziwiłła – ówczesnego ministra zdrowia – z konkretną propozycją wdrożenia profilaktyki leczenia uzębienia u najmłodszych Polaków. Niestety zostałem odesłany z kwitkiem, gdyż pan Radziwiłł mówił, że ma swoje rozwiązanie.

Jak zauważa poseł Kobylarz – jako kraj w zasadzie nie mamy ogólnopolskich skutecznych programów, które mogłyby zmienić złą sytuację w obszarze zdrowia. Słynne i zapowiadane przez rząd „dentobusy” to głównie hasło reklamowe, za którym niewiele się kryje.

Tymczasem statystyki pokazują jednoznacznie: 85% polskich sześciolatków ma próchnicę, wśród piętnastolatków ten odsetek wynosi już 92%. Z kolei 18% polskich w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. Warto też pamiętać, że próchnica często jest przyczyną wielu bardzo poważnych chorób, w tym np. chorób serca.

– Postanowiłem, że nie można tego problemu zbagatelizować. Należało znaleźć kompleksowe rozwiązanie. W ten sposób powstał pilotażowy program bezpłatnego i bezbolesnego leczenia stomatologicznego dla i młodzieży – mówi Andrzej Kobylarz. – Do współpracy nakłoniłem wybitnego lekarza stomatologa, doktora nauk medycznych – Macieja Goczewskiego, który ma w Pruszczu Gdańskim doskonale wyposażony gabinet i leczy wykorzystując najwyższej klasy materiały, a na leczenie daje 10-letnią gwarancję.

Dziś, po kilku latach funkcjonowania programu już widać, że zdał on egzamin.

– System rzeczywiście działa, podczas gdy rządowych „dentobusów” w Polsce nadal nie widać! Nam w ciągu 3,5 roku udało się wyleczyć ponad 5 tys. dzieci. Natomiast do 2023 r. planowane jest wyleczenie kilkudziesięciu tys. i młodzieży – dodaje poseł Kobylarz.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Michał pisze:

    Dobra inicjatywa. Dobrze że się udała.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika