Składki do ZUS i NFZ jednak pozostaną. Będzie za to likwidacja kwoty wolnej od podatku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.09.2015

Składki do ZUS i NFZ jednak pozostaną. Będzie za to likwidacja kwoty wolnej od podatku

Składki do ZUS i na NFZ pozostaną. 10-procentowy podatek, ale tylko dla najuboższych. Do tego całkowita likwidacja kwoty wolnej od podatku co oznacza, że najbiedniejszym pozostanie w portfelach jeszcze mniej – to najnowsze ekonomiczne propozycje Platformy Obywatelskiej. Kompromitacja polityków – to już norma.

Jacek RostowskiObejrzałem sobie sprawozdania z konwencji programowej Platformy Obywatelskiej. Wysłuchałem wygłoszonego z wielkim zaangażowaniem wystąpienia pani premier Ewy Kopacz. Na szczęście nieco później posłuchałem także wypowiedzi jednego z twórców ekonomicznej części programu tej partii, pana Janusza Lewandowskiego, przypomnę, zasłużonego na polu Powszechnych Świadectw Udziałowych i Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, i pana Jacka Rostowskiego, niegdysiejszego Ministra Finansów Rzeczpospolitej, poddanego JKM, piastującego także stanowisko wicepremiera rządu RP. Na szczęście wysłuchałem. I dzięki temu domyśliłem się, że:

 1. Ogłoszona przez panią premier likwidacja składek na ZUS i NFZ ma być li tylko zmianą sposobu pobierania pieniędzy na te wielce zasłużone dla Polski instytucje.
 2. Ogłoszony przez panią premier jednorodny podatek dochodowy (PIT) na poziomie 10 procent jednorodny ma być tylko ze względu na algorytm jego obliczania. A jego „rewelacyjna”, dziesięcioprocentowa wysokość dotyczyć ma tylko najuboższych. Przy okazji ma zostać całkowicie zlikwidowana . Ta w Polsce jest i tak skandalicznie niska.
 3. Zaproponowane przez panią premier zastąpienie umów o pracę tajemniczymi „kontraktami” w moich uszach zabrzmiało złowieszczo. Czyżby Platforma proponowała likwidację zapisów Kodeksu pracy, który od lat wydaje się solą w oku pracodawców. W połączeniu z wygłoszonym atakiem na związki zawodowe i w podtekście na Piotra Dudę – wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Znając ekonomiczne talenty i doświadczenia panów Lewandowskiego, Petru czy kilku innych blisko współpracujących z ekipą obecnie sprawującą rządy, jestem głęboko przekonany, że skutkiem tych, ogłoszonych 12 września propozycji będzie jeszcze wyższe niż dotąd obciążenie przeciętnego Polaka daninami mającymi zaspakajać zachcianki władzy, w tym osławione ośmiorniczki. Uważam, że manipulacje zastosowane w trakcie konwencji programowej Platformy Obywatelskiej są kolejną kompromitacją polityków tej partii.

Ale przyznać trzeba, że hasła zabrzmiały zachęcająco, nawet atrakcyjnie. Na szczęście coraz mniej Polaków daje się nabierać na hasła i zaczyna pytać o konkrety. A tych, jak to zwykle w przypadku Platformy Obywatelskiej bywa, było w całej ośmioletniej kadencji „tyle, co kot napłakał”. No, może z wyjątkiem przekazania pieniędzy z OFE do ZUS (Tu przypomnę, że jakieś miliardy po drodze „zapodziały się” gdzieś i jak dotąd nikt nie podejmuje się ich odnaleźć. Ja sugeruję wyznaczyć do tego zadania Krzysztofa Rutkowskiego lub Jasnowidza z Człuchowa) i podwyższenia granicy wieku upoważniającego do przejścia na emeryturę (w przypadku kobiet o maleńkie siedem lat).

Myślę, że wyborcy doskonale to zapamiętają przynajmniej do końca października.

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Wyświetlono 7 komentarzy
Napisano
 1. jos pisze:

  Mogą mi nawet obiecać 70 dziewic po przejściu na ich emeryturę – ja im i tak nie uwierzę.
  Dlaczego te wybory taaaaaaaaak późno. GIŃ platformo obywatelska !!! (bez szacunku)

 2. wladziu pisze:

  likwidacja kwoty wolnej od podatku wspomorze gospodarke i biedni beda mie c wiecej pioeniedzy. Co za kretyn to pisal!!

  • lolos pisze:

   wez tepa kurwo zamilcz

   • Wladziu pisze:

    brawo! wylaczcie TV i zacznijcie myslec. PO stara sie przetrwac i obiecuje bajki. Za zniesieniem podatku dochodowego cały czas jest Korwin i Kupaczowa tylko zgapia aby przetrwac!! Chcecie płacić characz za to że pracujecie?? To jest śmieszny podatek. Gdyby go nie było konsument by miał więcej kasy do wydania!!! Myślenie nie boli!!

    • ccc pisze:

     Naucz się pisać Władziu bo nie potrafisz przekazać tego co chciałeś. Przeczytaj sobie swój post jeszcze raz albo z 10 razy.

     Nie dałeś cudzysłowu w cytacie i napisałeś tak jak by to były twoje słowa. Dodatkowo kretynem nazwałeś autora tego artykułu! Naprawdę, naucz się pisać!!!

 3. Nauczyciel pisze:

  Wladziu, slownik ortograficzny kup, ja cie prosze 🙂

 4. Pokonajrynek pisze:

  Problem w tym, że politycy uprawiają demagogię zamiast poważnie przysiąść do tematu i zastanowić się co zrobić, aby większość społeczeństwa miała udział w rozwoju naszego kraju. Tutaj też trzeba się pochylić właśnie nad rozwojem, bo tylko rozwój naszych własnych firm pozwoli nam dogonić resztę Europy.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika