Skutki nawałnicy na Pomorzu. Czy będą zarzuty prokuratorskie? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.08.2017

Skutki nawałnicy na Pomorzu. Czy będą zarzuty prokuratorskie?

Trwa szacowanie i naprawa skutków nawałnicy, która stała się przyczyną śmierci 5 osób. wszczęła w tej sprawie śledztwo. Czy można było zapobiec tragicznym skutkom wichury?

Fot. Facebook

O szczegóły pytamy rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowego w Słupsku. Na nasze pytania odpowiada Jacek Korycki z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Jakie czynności śledcze planuję Okręgowa w Słupsku w sprawie tragicznych skutków w szczególności dwóch zmarłych Harcerek ZHR ?

Informuję, iż w toku śledztwa będziemy wyjaśniać 3 wątki, mianowicie nieumyślne spowodowanie śmierci dziewczynek, uszkodzenia ciała pokrzywdzonych, hospitalizowanych uczestników obozu oraz narażenie na bezpośrednie utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu uczestników obozu.

Czy sprawdzi odpowiedzialności Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz Wojewódzkiego w zakresie : Systemu ostrzegania; prowadzonej akcji ratowniczej; i innych elementów odpowiedzialności?

Aktualnie opracowywany jest szczegółowy plan czynności śledczych , w którym zostaną ujęte czynności konieczne do przeprowadzenia w zakresie między innymi  powołania biegłych lekarzy sądowych celem ustalenia obrażeń ciała osób hospitalizowanych. Niewątpliwie będziemy sprawdzać prawidłowość działania służb ostrzegających o zagrożeniach na wszystkich szczeblach i w tym zakresie zabezpieczymy stosowna dokumentację.

Czy sprawdzi, czy służby miały szanse na skuteczną ewakuację harcerzy z lasu ?

Koniecznym będzie przesłuchanie wszystkich uczestników obozu, opiekunów i organizatorów, przedstawicieli służb ostrzegających, przedstawicieli zarówno Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego jak i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podkreślam, iż Okręgowa w Słupsku prowadzi te śledztwo wyłącznie w zakresie zdarzeń mających miejsce na terenie obozu harcerskiego  w Suszku.

Wydaje się, że istniała możliwości na przeprowadzenie skutecznej ewakuacji obozowiska ZHR w Suszku. Błędy mogły być popełnione poprzez :

  1. Brak kontaktu z obozowiskiem.
  2. Nieskuteczne działanie Wojewody poprzez brak właściwej reakcji w momencie informacji o tym, że Straż Pożarna nie może dotrzeć do 150 harcerzy.
  3. Brak właściwego zabezpieczenie przez opiekunów obozowiska w Suszku poprzez brak skutecznej kontroli stanu sytuacji metrologicznej.

Miejmy nadzieje, że ta wielka katastrofa nauczy władze współpracować w tak trudnych sytuacjach bez względu na istniejące podziały polityczne, z korzyścią dla mieszkańców.

Ta sprawa ma też inny aspekt. Jak wynika z komunikatu prasowego Lasów Państwowych z dnia 14.08.2017 roku wichura wywołała największe straty w zasobach leśnych w XXI.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika