Śmierć Adamowicza. Prokuratura ma problemy... | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.03.2020

Śmierć Adamowicza. Prokuratura ma problemy…

W styczniu 2020 r. minął rok od wydarzeń, które wstrząsnęły Gdańskiem. Prezydent Adamowicz został zamordowany podczas 27. finału WOŚP. Prezydent Gdańska został zaatakowany 13 stycznia 20019 roku, natomiast następnego dnia, pomimo wysiłku lekarzy Adamowicz zmarł. Dziś w tej sprawie mamy znacznie więcej wątpliwości niż wiadomych i pewnych informacji.

O szczegóły najważniejszego śledztwa w Trójmieście pytam Grażynę Wawryniuk, Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Na jakim etapie jest śledztwa w sprawie zabójstwa Prezydenta Adamowicza?

Uprzejmie informuję, że  śledztwo  w sprawie zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza  jest w toku.  

Jakie czynności procesowe są obecnie prowadzenie w tej sprawie?

Aktualnie prokurator oczekuje na sporządzenie i przekazanie przez powołany zespół biegłych jednoznacznej opinii co do poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia zarzuconego mu przestępstwa. Wnioski z tej opinii będą miały wpływ na sposób zakończenia postępowania. Termin śledztwa został przedłużony do 13 kwietnia br., a termin aresztu do 7 kwietnia br.

Jakie jest stanowisko Prokuratury Okręgowej w Gdańsku ws. publikacji Gazety Wyborczej – Duży Format z dnia 13.01.2020 roku autorstwa redaktor Katarzyny Włodkowskiej? (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,25581593,zabojca-pawla-adamowicza-posiedze-dwa-lata-i-wyjde.html).

Prokurator Okręgowy po analizie materiałów prasowych, jakie ukazały się w styczniu bieżącego roku w związku postępowaniem dotyczącym zabójstwa Prezydenta Miasta Gdańska, podjął decyzję o przeprowadzeniu postępowania w sprawie rozpowszechniania publicznie, bez zezwolenia z postępowania przygotowawczego, to jest o czyn z art. 241 § 1  kodeksu karnego. Do Prokuratora Regionalnego w Gdańsku został  skierowany wniosek o wyłączenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku od prowadzenia postępowania w tej sprawie. Decyzją Prokuratora Regionalnego sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Czy Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wznowi  śledztwo w sprawie akcji ratowniczej Prezydenta Pawła Adamowicza po publikacji przez telewizję TVN nowego nieznanego wcześniej filmu w tej sprawie?

Wskazany przez Pana film był znany prokuraturze już na wcześniejszym etapie sprawy. Brak jest podstaw do podjęcia z umorzenia postępowania dotyczącego prawidłowości prowadzenia czynności ratowniczych na miejscu  zdarzenia.

***

Decyzja Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w przedmiocie braku ponownego przeanalizowania ujawnionego filmu przez telewizję TVN budzi wątpliwości, gdyż wynika z niego, że Prezydent Adamowicz po ataku jeszcze przez kilka minut był świadomy i w tym czasie nikt nie udzielał mu pomocy.

Nie ma wątpliwości, że bezpośrednie udzielenie pomocy osobie poszkodowanej w bardzo wielu przypadkach ratuje życie. Wydaje się zatem, że nie można przejść do porządku dziennego nad ujawnionym filmem.

Po zamachu na Adamowicza pojawiły się wątki, które mogą wskazywać na niedopełnienie obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie ewentualnego planowania zamachu. W tej sprawie toczy się śledztwo w toruńskiej Prokuraturze Okręgowej.

O szczegóły tego śledztwa pytam Andrzeja Kukawskiego, Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Jakie są ustalenia toruńskiej prokuratury w sprawie informacji o tym, że miałaby mieć wiedzę o planach Stefana W.?

Uprzejmie informuję, że w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Toruniu prowadzone jest śledztwo sygnatura PO I Ds. 11.2019 w sprawie niedopełnienia obowiązków względnie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w związku z odbywaniem przez Stefana W. kary pozbawienia wolności, jak i funkcjonariuszy Policji w związku z informacjami uzyskanymi od Stefana W. tj. o czyny z art. 231 par. 1 kodeksu karnego. Śledztwo nie zostało dotąd zakończone.

Jakie informacje prokuratura uzyskała po przesłuchaniach współwięźniów Stefana W.?

Jego okres prowadzenia przedłużono do 19.02.2020 r. Dotąd nie zakończono postępowania dowodowego. W jego toku uwzględniamy wszystkie informacje, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy i ustalenia stanu faktycznego, w tym i te, które pojawiają się w mediach. Z uwagi na dobro śledztwa więcej informacji o jego ustaleniach nie mogę udzielić.

***

Cała ta sprawa niewątpliwie budzi dużo wątpliwości. Sam fakt, że toczy się kilka śledztw po zabójstwie Prezydenta Adamowicza wskazuje na spore trudności samych organów ścigania w tej sprawie.

Ciąg dalszy nastąpi…

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika