Odnowiony SOR w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku już dla pacjentów | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.08.2014

Odnowiony SOR w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku już dla pacjentów

Zakończyła się przebudowa fragmentu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Po jednodniowej przerwie, od dziś na SOR znów są przyjmowani pacjenci. Zakończenie całej, dużej inwestycji modernizacyjnej planowane jest do końca roku.

SOR w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku znów zaczął funkcjonować

Zawieszenie funkcjonowania SOR przy ul. Nowe Ogrody planowane było na jeden dzień. O tym fakcie z wyprzedzeniem powiadomione zostały pozostałe pomorskie placówki medyczne, które na ten jeden dzień (wtorek 26 sierpnia) przejmowały pacjentów kwalifikujących się na SOR. Od jutra SOR zaczyna normalnie funkcjonować.

Całość inwestycji modernizującej oddział obejmuje koszt wynoszący 10,289,545,68 zł. Kwota, która mogła być dofinansowana to 9,520,330,80 zł. Tę kwotę w 75 procentach gdański szpital pozyskał dzięki funduszom Unii Europejskiej, swój udział w inwestycji ma także Województwa Pomorskiego, finansując ją w 25 procentach. Koszt po stronie Copernicus sp. z o.o. (spółki zarządzającej placówką) to 769,214,88 zł.

– Pamiętajmy o tym, że pracujemy na czynnym obiekcie, obiekcie objętym opieką konserwatora zabytków, obiekcie, który jeśli nawet może zostać wyłączony z pracy, to jedynie na bardzo krótko i tylko we fragmentach – z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów. Tego typu przedsięwzięcia są dość skomplikowane logistycznie – podsumowują przedstawiciele szpitala.

Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala im. M. Kopernika to największa tego typu placówka w Trójmieście. Średnio przyjmowanych jest tu około 200 pacjentów dziennie. Powierzchnia oddziału to prawie 2 tys. metrów kwadratowych.

Docelowo w planach jest także wybudowanie lądowiska dla helikopterów i Centrum Urazowego, które pozwoli błyskawicznie przejmować pacjentów przetransportowanych drogą powietrzną. Chodzi o to, aby czas przejęcia pacjenta nie był dłuższy niż 5 min.

Całość inwestycji powinna zostać sfinalizowana najpóźniej do końca 2014 roku.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika