Tymoszenko grozi Rosjanom. Audiomontaż czy prawda? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.03.2014

Tymoszenko grozi Rosjanom. Audiomontaż czy prawda?

Miano „gazowej księżniczki”, czyli Julii Tymoszenko – pojawiło się po raz kolejny w skandalu wywołanym ujawnieniem jej rozmowy z milionerem z Kijowa, byłym zastępcą sekretarza Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy – Nestorem Szufryczem. Zapis rozmowy umieszczony został w internecie.

Julia Tymoszenko

Skandaliczny zapis, nazwany przez Tymoszenko montażem, ujawnia m.in. fragment rozmowy, w której mówi, iż wszystkich Rosjan należy rozstrzelać z broni atomowej. Sama jednak nie zaprzecza faktowi, iż rozmawiała z Szufryczem: „Rozmowa była, ale mowa o ośmiu milionach Rosjan na Ukrainie – to montaż. Naprawdę powiedziałam, że Rosjanie na Ukrainie to Ukraińcy. Witaj FSB . Przepraszam za nieocenzurowanie – pisała na swoim Twitterze.

Tymoszenko Юлія Тимошенко ‏@YuliaTymoshenko 24 mar
Розмова була, але про 8 млн росіян в Україні – монтаж. Насправді сказала: росіяни в Україні – це українці.Привіт ФСБ:) Вибачте за нецензурне

Mówiąc o montażu, Tymoszenko powiedziała, że ma na myśli najbardziej kontrowersyjny fragment audiozapisu, w którym rzekomo omawia z Szufryczem los Rosjan na Ukrainie.

– Rano było spotkanie szefów frakcji. A potem rozmawiałem z Wiktorem. Wiktor mówi, i co zrobić z pozostałymi ośmioma milionami Rosjan, którzy pozostali na terytorium Ukrainy? Są wyrzutkami! – Szufrycz mówi do  Tymoszenko.-Cholera, trzeba strzelać do nich z broni atomowej – odpowiada głos Tymoszenko, zmontowany – jak  sama twierdzi.

Wcześniej wyraziła się niezbyt pochlebnie o Radzie i stwierdziła, że trzeba jak najszybciej przeprowadzić wybory na Ukrainie.  Była stwierdziła dalej, że do Ukrainy wkrótce powróci Krym. Jest to kwestia krótkiego czasu. Dodała, że siłom rosyjskim na Krymie nie jest teraz lekko.

Przypomnijmy, Julia Tymoszenko w 2011 roku otrzymała wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia władzy podczas podpisywania umów gazowych z Rosją. Została uwolniona w lutym 2014 r. po krwawych wydarzeniach w Kijowie i leczyła się w Niemczech, a 19 marca napisała na swoim Twitterze : ” Dzień dobry, wróciłam „.

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji – Dmitrij Pieskow odmówił komentarza na temat umieszczonego w internecie audiozapisu rozmowy Tymoszenko z Szulfryczem. Powiedział dziennikarzom, że słyszał nagranie, ale nie jest pewien jego autentyczności.

 – Wiem , że przyznała na Twitterze odbycie tej rozmowy – powiedział rzecznik prezydenta Rosji . – Widziałem doniesienia mediów, ale nie mogę podejmować reakcji na wypowiedzi w serwisach społecznościowych i traktować je jako źródła informacji. Nie umiem też odnieść się do tego, w jakiej części ta rozmowa jest montażem, a w której prawdziwa.

Dziś także na temat nagrania wypowiedział się adwokat – Walery Wanin,  członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników. Jak zauważył, głosy są bardzo podobne do rozmówców, pasuje do nich i tembr, i intonacja. Jednak według niego, jest mało prawdopodobne, aby Tymoszenko została ukarana za wypowiadane groźby.

Źródło: KP

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika