Uchodźcy - zagrożenie czy okazja do pomocy? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.01.2017

Uchodźcy – zagrożenie czy okazja do pomocy?

Już niedługo minie rok od straszliwych wydarzeń z Paryża. Przez ten czas wielokrotnie podejmowano temat terroryzmu, który od razu powiązano z napływem uchodźców z Syrii i północnej Afryki. Głosy obciążające za ataki terrorystyczne stały się powszechne we wszystkich krajach tzw. Zachodu. Prawicowe partie podjęły temat i utożsamiły bezpieczeństwo wewnętrzne z izolacjonizmem. Czy jednak wszystkie obawy mają rzeczywiste podstawy?

Historia islamizmu

Na świecie upowszechniło się przekonanie, że narzuca swoim wyznawcom wojnę w celu szerzenia wiary. Nie jest to do końca prawda – o ile zarówno sunnici, jak i szyici uznają dżihad, jednak opinia publiczna znacząco przeinaczyła jego znaczenie na przestrzeni lat. Dosłownie oznacza on walkę, ale nakłada on obowiązek nie zabijania, a jedynie szerzenia wiary. Ta koncepcja nie została sformułowana przez Mahometa, ale w późniejszym okresie, stąd też różnice w jego postrzeganiu. W czasach średniowiecznych powszechne było nawracanie mieczem – nie było to obce szczególnie chrześcijanom, których zachowanie podczas krucjat zdziwiło nawet Saladyna. Wraz z postępem wieków chrześcijanie pod wpływem oświeceniowych myślicieli odeszli od koncepcji zbrojnej walki, ale zmarginalizowane w XIX wieku pozostało technologicznie zacofane, co pozwoliło  na powrót średniowiecznych myśli.

Druga strona medalu

Aktualnie mówi się o zagrożeniu jakie dla Europy stanowią uchodźcy. Oliwy do ognia dolali członkowie ISIS, którzy zapewniali o próbie „przemytu” islamistów w tłumie uchodźców. Bardzo prawdopodobne jest to, że był to jedynie blef – warto zauważyć, że wszystkie dotychczasowe zamachy nie zostały dokonane przez osoby nowe w krajach europejskich. Wzrosła w ten sposób niechęć do wyznawców islamu – już podczas lipcowego zamachu w Monachium było widać tego efekty, bo ofiarami byli głównie obywatele Turcji lub Kosowa. Ktoś postanowił odpowiedzieć na ogień ogniem…

Wcześniejszy problem uchodźców

Warto zaznaczyć, że zjawisko nie jest nowe. W przeszłości ten problem dotykał jednak głównie krajów południowej Europy, do których uchodźcy często dostawali się przez morze. Stąd też wyszła propozycja ogólnoeuropejskiej pomocy dla przybyłych z Afryki i Bliskiego Wschodu. W pewnym momencie Europa stanęła przed decyzją – zatapiać statki przypływające do włoskich wysp, czy rozlokować przybyłych w państwach UE. W tym świetle wybranie pierwszej opcji brzmi bardziej jak barbarzyński akt.

Przyszłość

Racjonalne rozmieszczenie uchodźców (np. zaproponowane przez papieża Franciszka: jedna rodzina w jednej parafii) zapobiegłoby radykalizacji ludności przebywających w azylach dla uchodźców. Niestety brak porozumienia i liczne sprzeciwy europejskich przywódców uniemożliwiają sprawne rozwiązanie problemu. Za tym wszystkim tak naprawdę kryje się dramat ludzi, którzy do nas przybyli w poszukiwaniu schronienia od wojny lub spokojnego życia bez skrajnego ubóstwa. Niezależnie od celu ich wędrówki, powinniśmy przyjąć ich z otwartymi rękami, udowodnić, że oświeceniowe hasła nie są jedynie słowami. W innym wypadku muzułmanie mogą zająć miejsce Żydów w scenariuszu napisanym w latach 30. XX wieku.

Autor

- jestem uczniem III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Regularnie próbuję swoich sił w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym- jeszcze bez efektów, ale przede mną ostatnie podejście. W przyszłości zamierzam studiować prawo, chociaż marzę o zostaniu dziennikarzem. Moją największą pasją jest piłka nożna, a do tych mniejszych można zaliczyć świat polityki i historii.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
 1. Feliks pisze:

  Niezależnie od celu ich wędrówki, powinniśmy przyjąć ich z otwartymi rękami, udowodnić, że oświeceniowe hasła….

  E,nie. Oni się NIE asymilują i zrobią nam nowe średniowiecze, zozsadzą funktionujące państwa narodowe od wewnątrz. Aż Europa się zamieni w drugą Afrykę,rozdzierana konfliktami na tle radowym, szczepowym,religijnym. Tak,to się stanie bo w Afryce,Panistanie ect 6 plus dzieci to normalka.

 2. richi pisze:

  drogi Gustawie musisz sie jestcze troche poduczyc ,poczytac troche wiecej ,poznac fakty a potem napisac cos sensownego .jak narazie to same bzdury piszesz,kto zabil polskiego kierowce jak nie nowy uchodzca?ZADEN DOSTOJNIK KOSCIELNY NIE MA NIC DO GADANIA CO MA RZAD ROBIC .nie zamieniaj tych ludzi w wierne owieczki bo podetna ci gardlo przy najblizszej okazji.

 3. Peter pisze:

  Gustliku, jasne ze pomagac trzeba, w tym widac ile faktycnie humanizmu w spoleczenstwie.

  Jeno chlopaku drogi jak kiedys pomieszkasz na Zachdzie, moze szybko zmienisz zdanie :
  w Polsce polska holota i dresy, a na zachodzie europy kolorowa : ktorzy gorsi ?

  Naplyw emigrantow to celowa polityka, dlugo planowana :
  zaplanowali ( Kto ? ) kiedys powstanie Unii, jej upadek tez.
  W takiej masie uchodzcow ktora zalewa z przerwami zachodnia Europe musza sie znalezc bandyci i mordercy, chocby mala grupka ale wystarczy…niestety.
  Zatem tu nie ma latwych rozwiazan, ale asymilacja b.trudna.

  Naiwne Twoje opinie, ale szczere pewnie…

  a papiez franciszek, przyjaciel tfu argentynskiej nazistowskiej elity i mason gra reformatora kosciola.
  Ale to tylko pozory. Oni sie tam strasznie boja, ze cale to kurestwo i przestepstwa watykanu wyjda na jaw wreszcie i miliony sie od nich odwroca, wkrotce, nieuniknione…

  pozdrowienia

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>