„Udało mi się stworzyć z mieszkańcami prawdziwą wspólnotę” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.05.2021

„Udało mi się stworzyć z mieszkańcami prawdziwą wspólnotę”

Kociewska gmina Zblewo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w regionie. Jego twarzą jest wójt Artur Herold – wcześniej znakomity sportowiec, aktualnie doskonały gospodarz gminy.

Artur Herold – Zblewo. (fot. M. Stosik)

Kociewska gmina Zblewo jawi się jako przestrzeń wielkiego sukcesu. Widać rozwój, piękne zrealizowane inwestycje, kolejne, które są na ukończeniu. Jaki jest klucz do sukcesu?

Nie jestem politykiem i staram się u siebie prowadzić zrównoważony system wobec wszystkich. Dla mnie najważniejsze są potrzeby mieszkańców i rozwój naszej Gminy. Wiem, że od naszych decyzji i naszego działania tu i teraz zależy to, czy gmina stanie w miejscu, czy będzie się wciąż rozwijać, pięknieć, stwarzać nowe możliwości, być prawdziwą dumą i radością mieszkańców. Świadomość tego sprawia, że w moją pracę wkładam jeszcze więcej serca i zaangażowania.

Porozmawiajmy zatem o konkretach. Co udało się panu osiągnąć?

Moim największym osiągnięciem jest dobry kontakt z mieszkańcami. Moim przesłaniem jest człowiek i jego potrzeby – tym od zawsze się kieruję. Zyskałem bardzo duże poparcie mieszkańców i czuję się tu jak w rodzinie. Udało mi się stworzyć z mieszkańcami prawdziwą wspólnotę, opartą na zdrowych, uczciwych i silnych relacjach międzyludzkich. Potrafimy słuchać się nawzajem, rozmawiać, konsultować, dzielić doświadczeniami i wiedzą, a także cenną radą. To wartość najwyższa. Mając taki potencjał nasza gmina jest w stanie osiągnąć wszystko.

Jest pan sportowcem, co widać.

Tak, jestem wyczynowym sportowcem i wiem, jak dużo pozytywnej energii daje sport. Sport, który żyje u nas niezależnie od pandemii i w mojej ocenie bardzo pomaga. Co ważne, w naszej gminie bardzo wspieramy rozwój sportu i aktywność sportową. Jest hala widowiskowo-sportowa, orliki, siłownie, można trenować kick-boxing, karate, aerobik – to wszystko dla naszych mieszkańców jest za darmo. Niedawno powstała tu sekcja lekkoatletyczna, więc buduję dla niej właśnie nową bieżnię lekkoatletyczną. Nasza gmina prawdziwie łączy pasjonatów, wspiera ich i motywuje. Jestem z tego dumny.

Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. (fot. M. Stosik)

Sport jest faktycznie bardzo ważny zarówno w kontekście zdrowia, jak i wychowania młodzieży.

O właśnie! Chodzi przecież o tego ducha walki, o to, żeby umieć walczyć w życiu np. z przeciwnościami losu, a nie załamywać się jakimś niepowodzeniem. Trzeba też pamiętać o duchu rywalizacji fair-play. Sport też tego uczy.

W naszej gminie sport nie jest jednak tylko domeną młodych. Mamy tu także fantastycznych seniorów, którzy są nadzwyczajnie aktywni, uczestniczą w rozmaitych zajęciach sportowych, spartakiadach, regularnie zdobywają mnóstwo nagród.

Wróćmy jednak do pana i do pańskiej dyscypliny, bo nie często zdarza się wójt, który już samym wyglądem budzi respekt.

Wygląd to sprawa drugorzędna, najważniejszy jest dla mnie sportowy duch i pasja. Determinacja w dążeniu do celu, systematyczna praca nad samym sobą, pokonywanie własnych słabości. Sport uczy też pokory, a ta w mojej pracy jest nadzwyczaj ważna. Trenuję trójbój siłowy – są to takie dyscyplina jak: martwy ciąg, przysiad z ciężarem i wyciskanie leżąc. Sprawia mi to ogromną satysfakcję, gdy pokonuję kolejne bariery. Mimo pracy w samorządzie wciąż pozostaję czynnym sportowcem i cieszę się, że daję tym przykład innym, że warto prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia.

Porozmawiajmy o sprawach bieżących. Jak ogłoszona pandemia wpłynęła na rozwój regionu?

Pandemia wprowadziła wiele obostrzeń. Jednak my, w gminie Zblewo staraliśmy się ze wszystkich sił, aby naszych mieszkańców w tym szczególnie czasie wesprzeć, aby jak najbardziej zapewnić im normalne, zwykłe życie. Dla nas pandemia nie była czasem na przeczekanie, ale czasem na działanie. I tak postępowaliśmy.

Cieszę się, że w tym roku mamy dwukrotnie więcej inwestycji niż przed pandemią. Tarcze antykryzysowe także u nas całkiem dobrze działają.

Budujemy nowe przedszkole w Zblewie, kompleksowo modernizujemy naszą oczyszczalnię i infrastrukturę wodną, za kilka dni mamy finał wielkiej sportowej inwestycji w naszej gminie – naszego nowego stadionu. Sporo się dzieje, każdego roku konsekwentnie zmieniamy oblicze naszej gminy. W tym roku realizujemy także sporo inwestycji drogowych za około kilkanaście milionów złotych.

Dla przykładu – niedawno zbudowaliśmy osiedle księdza Kreffta, wyłożyliśmy je starobrukiem, projekt zakłada także piękne zieleńce. A mówię o tym dlatego, żeby pokazać, że bardzo dbamy o styl, szczegóły każdej inwestycji i wysoką jakość.

Wójt profesjonalnie uprawia trójbój siłowy. (fot. M. Stosik)

Jak wygląda pańska z lokalnymi przedsiębiorcami?

Bardzo dobrze. Na terenie naszej gminy działają zarówno duże, ogólnopolskie, a nawet i światowe firmy, jak i małe, rodzinne firmy rzemieślnicze, z wieloletnią tradycją. Przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jedne i drugie bardzo cenimy. Są naszą dumą, a ich rozwój wspiera rozwój całej gminy, dzięki czemu wszyscy na tym korzystają – i przedsiębiorcy, i gmina, a przede wszystkim mieszkańcy.

Jak wygląda demografia w Zblewie. Przybywa mieszkańców, rodzą się dzieci?

Z każdym rokiem przybywa nam mieszkańców! Bardzo się z tego cieszę. Jesteśmy gminą prorozwojową w każdym aspekcie. Wychodzimy naprzeciw potrzeb mieszkańców, a nasze inwestycje zawsze mają jeden cel – realną poprawę codziennej jakości życia. Budują się tu teraz nowe osiedla, rozwija się budownictwo wielorodzinne, budujemy przedszkola i żłobki, żeby umożliwić młodym rodzicom powrót na rynek pracy. Modernizujemy naszą infrastrukturę, dbamy o ekologię i zrównoważony rozwój. Prowadzimy własną, gminną gospodarkę odpadami. Nie zapominamy o atrakcyjnej ofercie kulturalnej. Wszystko to sprawia, że gmina jest atrakcyjna także dla nowych mieszkańców i zachęca ich, aby się tu osiedlali.

Na koniec turystyka. Na co szczególnie należałoby zwrócić uwagę?

Nasza gmina to prawdziwe serce Kociewia. Przepiękne lasy, bezkres łąk i pól, kilkanaście jezior, rzeki, bogactwo flory i fauny. To właśnie u nas, w Gminie Zblewo znajduje się najstarsze w Polsce leśne arboretum – ogród w Wirtach. Działa u nas lokalna winnica i rzemieślniczy browar, lawendowe gospodarstwo, a nasze jeziora mają I klasę czystości wód. Można tu nawet nurkować! Mamy izbę regionalną, wspaniałe zabytki i bogactwo legend. Wielką atrakcją jest wyjątkowa Wyspa Starościńska na Jeziorze Borzechowskim Wielkim, pełna tajemnic i historii sprzed wieków. U nas każdy turysta znajdzie coś dla siebie – mamy zarówno duże, nowoczesne ośrodki wypoczynkowe, jak i małe, rodzinne pensjonaty. Do tego bogata i wciąż kultywowane tradycje. W sezonie zapraszamy na nasze imprezy, wyjątkowe – bo pełne dobrej muzyki, sportowych emocji i zawsze pysznego, swojskiego jedzenia. Nasze lokalne specjały prezentują Koła Gospodyń Wiejskich, a jest ich w naszej gminie aż 11. To wielkie bogactwo i z wielką troską je kultywujemy, bo dzięki temu każdy, kto odwiedzi Gminę Zblewo może prawdziwie poczuć, dotknąć i posmakować Kociewia, naszej Małej Ojczyzny.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Stary pisze:

    Całkiem sensowny człowiek. Ciekawie mowi.Tylko czy nie za duzo sportu?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika