Zabójstwo Adamowicza. "Podejrzany w chwili czynu miał ograniczoną poczytalność" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.08.2020

Zabójstwo Adamowicza. „Podejrzany w chwili czynu miał ograniczoną poczytalność”

Wraca sprawa zabójstwa Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. „Podejrzany w chwili czynu miał ograniczoną poczytalność’’. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wbrew temu co donosiły niektóre media, nie potwierdza, że był poczytalny w chwili popełnianie czynu zabronionego.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku:

R1; Uprzejmie informuję, że prokuratura analizuje opinię dotyczącą  poczytalności podejrzanego. We wnioskach biegli wskazali, że podejrzany w chwili czynu miał ograniczoną poczytalność. Dalsze decyzje w tej sprawie będą podejmowane po zakończeniu analizy liczącej kilkaset stron opinii R1; informuje Grażyna Wawryniuk,  Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Nadal mimo, że z opinii biegłych wynika, iż miał mieć ograniczaną poczytalnością, pytań jest dużo. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku powinna odpowiedzieć w toku dalszego śledztwa na pytania:

R1; Czy był szkolony, jak wbić nóż w taki sposób, aby zabić ?

R1; Czy odbył zasadniczą służbę wojskową? Jeśli odbył, to jak ona przebiegała?

R1; Co wynika z zeznań współwięźniów Stefana W. ?

Media w ubiegłym tygodniu chórem ogłosiły, że Stefan W. był poczytalny według opinii biegłych, jednak z informacji z Prokuratury Okręgowej  w Gdańsku wynika coś innego, mianowicie miał on mieć ograniczaną poczytalność…

Gdyby jednak informacje o poczytalność Stefana W. się potwierdziły, to niewątpliwie miałoby to wpływ na sentencję wyroku w całej sprawie. Dziś już wiemy, że biegli stwierdzili, iż miał on ograniczaną poczytalność, co powoduje, że wymierzając ewentualną karę będzie musiał uwzględniać ten fakt. Mimo tego wciąż pozostaje mnóstwo wątpliwości.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika