"Żagiew" - tak wyglądało zorganizowane żydowskie szmalcownictwo | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.04.2018

„Żagiew” – tak wyglądało zorganizowane żydowskie szmalcownictwo

Mało kto o tym wie (a dla Żydów ta wiedza jest mocno niewygodna), że w czasie II wojny światowej zarówno w getcie warszawskim, jak i poza jego murami, prężnie działała żydowska organizacja, która niemal zawodowo trudniła się tym co najgorsze – szmalcownictwem i kolaboracją. Nazywała się „Żagiew” („Żydowska Gwardia Wolności”).

Liczyła od 300 do 400 Żydów, których zadaniem było przede wszystkim tropienie i infiltrowanie podziemnych organizacji walczących z Niemcami oraz wyszukiwanie osób, zwłaszcza Polaków ukrywających i pomagających Żydom, czyli po prostu szmalcownictwo. Można się domyślać, że na skutek aktywności „Żagwi” wielu Polaków za ukrywanie Żydów poniosła śmierć.

„Żagiew” bardzo aktywnie działała także w samym getcie, gdzie również tropiła i ujawniała Niemcom wszelkie przejawy pomocy, jaką otrzymywali Żydzi. A zatem okazuje się, że Żydzi z „Żagwi” bardzo sprawnie i chętnie donosili Niemcom na swoich rodaków. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście kłamliwej narracji wskazującej na to, jakoby to Polacy w czasie wojny głównie zajmowali się szmalcownictwem i to przez nich zginęło mnóstwo żydowskich rodzin. Dziś już wiemy, że wcale tak nie było…

Warto dodać, że „Żydowska Gwardia Wolności” kontrolowała dostarczanie żywności do getta, co najpewniej oznaczało, że owej żywności trafiało za mury getta znacznie mniej niż pierwotnie było to planowane.

źródło: Wikipedia

Autor

- publicysta Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 6 komentarzy
Napisano
 1. Boberek pisze:

  Bzdura – było ich trzystu, działali tylko w Gettcie Warszawskim,a polskich szmalcowników były tysiące, a Gett na terenie okupowanej Polski ponad 40, nie jest możliwe, żeby średnio inteligentny człowiek w wieku autora, popełnił taki artykuł z braku wiedzy.Kiedyś można było wcisnąć kit „ciemnemu ludowi”, ale teraz internet zapewnia dostęp do źródeł, więc ten artykuł przekona tylko tych, dla których został napisany – fanatyków. ” No przecież w gazecie pisali, że to Żydzi zabijali Zydów i Polaków!” Porażka

  • Imię... pisze:

   Ok 500 tylko w warszawie. Dzialali ww wsztstkuch gettach i poza nimi. Zydowskich szmalcownikiw bylo ponad 5 tysiecy. Donosili na zydow i polakow skazujac na smierc. Blokowali distawy zywnosci do gett. Takie bylo prawdziwe oblicze ztdostwa. I jest nadal.

  • Ron pisze:

   Twój stary żyd niewątpliwie należał do żagwii a po wojnie w NKWD i mordował polaków

 2. Sylvia Z. pisze:

  Proszę przytoczyć źródło. Czy takie teorie bez źródeł historycznych i dowodow nie powinny być karane? Zgodnie z duchem ostatniej ustawy? Jaki jest cel tego jednostronnego artykułu? Zaciemnienie polskich grzechów? Rewizjonizm i próba obwinienia Żydów za śmierć Polaków w czasie okupacji? Polacy stracili kompas moralny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>