Zawody przyszłości. Jakie branże wygrają wyścig z AI? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.11.2023

Zawody przyszłości. Jakie branże wygrają wyścig z AI?

Starzejące się społeczeństwo, gwałtowny AI, mniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym – te czynniki mają duży wpływ na zamiany na rynku pracy. Eksperci zauważają, że o przyszłość na rynku pracy nie muszą martwić się przede wszystkim zawody opiekuńcze. Najbardziej pożądane kompetencje będą związane z kreatywnością i myśleniem krytycznym – czyli z tymi umiejętnościami, których trudno nauczyć sztuczną inteligencję.

Nie ulega wątpliwości, że sztucznej inteligencji wprowadził spore zamieszanie na rynku pracy. Coraz więcej ekspertów zauważa, że większość zawodów przyszłości będzie związana właśnie z tą technologią. Są jednak takie branże, w których nigdy nie zastąpi człowieka. Przede wszystkim to profesje związane z opieką, edukacją i medycyną.

Starzejące się społeczeństwo

Jednym z największych wyzwań dla rynku pracy jest starzejące się społeczeństwo. Dotyczy to zwłaszcza Europy – od lat zwraca się uwagę na coraz wyższą medianę wieku Europejczyków. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2022 r. średnia wieku ludności Unii Europejskiej wynosiła 44,4 lat, podczas gdy w 2021 r. wynik ten był o 0,3 niższy. demograficzne mają duży wpływ na podaż i popyt poszczególnych zawodów, zwłaszcza w kontekście cyfryzacji i rozwoju AI. Branże, w których dominują powtarzalne czynności mogą zostać wkrótce wyparte przez coraz powszechniejszą automatyzację. Jak przewidują eksperci, o przyszłość nie muszą martwić się przede wszystkim osoby związane z zawodami opiekuńczymi.

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Według niektórych badań w 2050 roku liczba Polaków spadnie do 30 mln, a do 2100 r. może to być tylko 8 milionów. demograficzne będą miały ogromny wpływ na naszą pracę i na pewno zawody opiekuńcze – takie jak opiekunowie osób starszych – w przyszłości mogą zyskiwać na znaczeniu – twierdzi Anna Panek, Dyrektor Departamentu HR z Soonly Finance.

Które zawody mogą zniknąć za dwadzieścia lat?

Automatyzacja procesów mechanizacyjnych, związana z czwartą rewolucją przemysłową, sprawia,
że w przyszłości zawody, które opierają się na powtarzalnych czynnościach, mogą zniknąć z rynku. Wciąż dostępnych jest wiele ofert pracy na stanowiska kasjerów czy magazynierów, lecz z czasem mogą oni zostać wyparci przez maszyny, które już teraz zastępują ludzi – na przykład na liniach produkcyjnych.

Wszystkie rutynowe zawody mogą zostać z czasem wyparte. Eksperci coraz częściej przewidują, że boty będą obsługiwać klientów. Warto też podkreślić, że to już się dzieje – zwłaszcza w branży call center. Jednak Polski klient w wieku 40, 50+ wciąż woli porozmawiać z człowiekiem, a nie robotem. Inny model – oparty na cyfryzacji i zastępowaniu ludzi botami – jest na przykład w krajach Skandynawskich. Warto podkreślić, że my, jako Polacy, różnimy się od tych krajów i musi upłynąć jeszcze trochę czasu, żebyśmy oswoili się z takim rodzajem obsługi – zauważa Anna Panek.

Jakie zawody będą zyskiwały na znaczeniu?

Eksperci zauważają, że mimo postępującej cyfryzacji, nie ma powodów do paniki. To naturalne, że jedne zawody z czasem znikają, ale zawsze są zastępowane przez inne. Na gwałtowny rozwój można spojrzeć jak na szansę – coraz powszechniejsze używanie sztucznej inteligencji najprawdopodobniej spowoduje powstanie nowych stanowisk związanych z jej obsługą. Zdaniem Anny Panek, AI nigdy w pełni nie zastąpi człowieka, a w przyszłości nadal pożądane będą takie umiejętności jak kreatywność czy myślenie dywergencyjne.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Jasiek pisze:

    BRRRR… temat ciekawy ale ta Pani jest z firmy od wysoko oprocentowanych pozyczek, ( Zwane gornolotnie : fintech ),
    TO KRYPTOREKLAMA czy co ?
    a niektore z nich oparte na ruskim kapitale doja z Polakow.

    Kredyt to dramat dla wielu polskich rodzin. Chwilowki jeszcze gorzej ! Oczywiscie nikt ich nie zmuszal, tak mozna powiedziec : tylko sytuacja…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>