Legenda trójmiejskiego świata graffiti doczekała się filmu o swojej historii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.03.2023

Legenda trójmiejskiego świata graffiti doczekała się filmu o swojej historii

Niedawno na polskim rynku zadebiutowało Betclic Studios. To nowa platforma i studio wideo produkujące filmy dokumentalne o ciekawych historiach ze świata sportu, kultury i nie tylko. Bohaterem pierwszego, polskiego filmu Betclic Studios jest Marek „Looney” Rybowski – słynny trójmiejski artysta, jeden z pionierów kultury w Polsce. Dokument stworzył gdański dom produkcyjny G58, a wyreżyserował go Dawid Napierała.

Filmy dokumentalne z trójmiejskim akcentem
Betclic Studios jest miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy, kto lubi dobre, prawdziwe historie. Na platformie dostępne są filmy dokumentalne, które mają inspirować. Bohaterem pierwszej produkcji stworzonej w Polsce jest Marek „Looney” Rybowski. To legenda trójmiejskiej kultury, artysta graffiti, o którym mówi się, że „pomalował Gdańsk”. Jest autorem wielu znakomitych murali przyzdabiających przestrzeń miasta.

– Zostałem zaproszony przez twórców do udziału w tym projekcie. Wpuściłem ekipę G58 do mojego świata i jestem bardzo zadowolony z tego, w jaki sposób został on przedstawiony. To historia opowiedziana w dokładnie taki sposób, w jaki sam bym ją opowiedział – mówił Rybowski podczas uroczystej premiery filmu.

Niebawem na platformie pojawi się także drugi film z lokalnym, pomorskim akcentem. Opowiadać będzie o karierze pochodzącej z Trójmiasta Soni Truszkowskiej. Polka znana szerzej jako SONYA DXB jeszcze kilka lat temu chciała zwiedzić świat jako stewardessa. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, polskich DJ-ek. Ma za sobą trasy koncertowe w Europie, Indiach, Indonezji oraz w Afryce i obu Amerykach, a na co dzień mieszka i gra w Dubaju.
Obie produkcje łączy kolejny, trójmiejski akcent – na zlecenie Betclic Studios stworzone zostały przez pochodzący z Gdańska dom produkcyjny G58.

– W latach 90. sam byłem świadkiem, jak i częścią rozwijającej się w Polsce kultury hip-hop. Dlatego też bardzo dobrze rozumiem tło historii Marka i zależało mi na uchwyceniu niuansów kulturowych, które są w tym przypadku bardzo ważne. Zrealizowanie tego filmu było dla mnie ogromną przyjemnością. Jest to dokument o Marku, ale również o pokoleniu, które kształtowało swoją tożsamość na początku zupełnie nowej epoki. Podszedłem do tego filmu bardzo osobiście i wierzę, że emocje, które towarzyszyły mi podczas produkcji, są widoczne na ekranie – mówił Dawid Napierała, reżyser filmu.

Nowe otwarcie w polskiej dokumentalistyce
Betclic Studios to bezprecedensowy projekt w polskiej filmografii, bo w jego tworzeniu może brać udział każdy, kto ma dobry pomysł na film.

W ramach inicjatywy Betclic przygotował specjalny fundusz wsparcia dla młodych twórców wynoszący aż 1 milion złotych. Pieniądze te czekają na osoby, które za pośrednictwem platformy zgłoszą swój własny, ciekawy, oryginalny pomysł na produkcję wideo. Nie muszą to być profesjonalni twórcy filmowi – Betclic wesprze każdego, kto wyróżni się ciekawą koncepcją i brakuje mu pieniędzy na jej realizację. Powstałe w ten sposób produkcje będą miały szansę na debiut na platformie Betclic Studios.

– Program grantowy to szansa nie tylko dla utalentowanych reżyserów, ale także dla internetowych twórców wideo z ciekawymi pomysłami do wdrożenia. Ważna jest dla nas dobra koncepcja oraz determinacja, by, podobnie jak bohaterzy Betclic Studios, wybrać swój kurs i dążyć do celu – dodaje Bartłomiej Płoskonka, Country Manager Polska w Betclic.

Betclic inwestuje w świat filmu
To także nie jedyna inicjatywa Betclic w sektorze filmowym. rozpoczęła współpracę z Papaya New Directors. Organizatorzy konkursu już od dekady umożliwiają młodym reżyserom bezpośrednie wejście do zawodu w branży filmowej, reklamowej i kreatywnej. W ramach współpracy utalentowani twórcy stworzą dla Betclic aż osiem filmów konkursowych. Będą to nie tylko produkcje reklamowe, ale również filmy dokumentalne i teledysk.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Imię... pisze:

    „Betclic Studios to bezprecedensowy projekt w polskiej filmografii, bo w jego tworzeniu może brać udział każdy, kto ma dobry pomysł na film. W ramach inicjatywy Betclic przygotował specjalny fundusz wsparcia dla młodych twórców wynoszący aż 1 milion złotych”

    Potenta

  2. Imię... pisze:

    Potentat bukmacherski udaje mecenasa pop kultury ?

    Jaki szczodry , tyle zarobil na hazardzie…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>