ZKM Gdynia z urzędniczym i prokuratorskim immunitetem? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.06.2015

ZKM Gdynia z urzędniczym i prokuratorskim immunitetem?

Nie ma postanowienia sprawdzającego prokuratury ws. wątpliwego przetargu w ZKM w Gdyni. Czy rejonowy w Gdyni abdykował?

prokuratura_gdansk

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Prokuratora Rejonowa w Gdyni abdykuje wobec władz Gdyni, a Prokuratora Okręgowa w Gdańsku też nie widzi problemu z przetargiem na nowe autobusy dla ZKM w Gdyni, mimo ewidentnych nieprawidłowości przy rozpisywaniu warunków przetargowych. Być może trzeba by przenieść śledztwo do innego okręgu np. do Prokuratory Okręgowej w Poznaniu, gdzie toczy się śledztwo ws. Prezydenta Miasta Gdańska.

Pytanie, dlaczego Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i jego urzędnicy nie mają żadnych zewnętrznych kontroli?

Stanowisko Prezydenta Gdyni ws. błędów przy zakupie nowoczesnych autobusów:

W rozmowie telefonicznej pani rzecznik Joanna Grajter, poinformowała, że obecnie nie jest to istotny problem dla Gdyni, gdyż jak stwierdziła, autobusów napędzanych gazem ziemnym jest niewiele. Problem, jak powiedziała, pojawi się z momentem powiększenie taboru o kolejne autobusy napędzanych gazem. Stwierdziła też, że różnice wielkościowe w autobusach napędzanych gazem są rzędu 2-3 cm. Jak dodała, nie ma podejrzenia, że gdyby inna firma wygrała przetarg, nie byłoby problemów. Powiedziała również, że inną spraw jest to, kiedy miasto będzie w stanie zmodernizować infrastrukturę drogową tak, by zakupione przez nie autobusy mogły spełniać swoje zadania.

Nie jest tajemnicą, że Gdynia ma duże kłopoty finansowe co w sposób oczywisty każe zadać następujące pytania:
Dlaczego Prezydent Gdyni pozwala swoim urzędnikom na popełnianie tak rażących i szkodliwych błędów? Oczywistym jest, że przy sporządzeniu oferty przetargowej należało podać dokładne dane infrastruktury miasta. W obecnym stanie rzeczy należy stwierdzić, że jest podejrzenie, iż władze Gdyni i ZKM popełniły sprzeniewierzenie środków publicznych tym środków UE.

Sprzeniewierzenie środków publicznych przez Prezydenta Gdyni polegać może na tym, że zamówienie na autobusy, które nie będę w stanie obsługiwać całego miasta, jest wydawaniem pieniędzy bezcelowym i budzącym oburzenie mieszkańców. Jest to po prostu wydatkowanie pieniędzy obywateli bez sensu, powiem więcej, że jest działaniem na szkodę interesu publicznego. Trzeba tu jasno powiedzieć, że teoretycznie interes publiczny powinien być także pod ochroną instytucji, jaką jak prokuratora.

Nowe zaskakujące stanowisko Prokuratory ws. przetargu na nowe autobusy:

Rzecznik Prokuratory Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk w przeprowadzonej rozmowie telefonicznej stwierdziła, że Rejonowy w Gdyni nie widzi postaw do wszczynanie postanowienia przygotowawczego ws. nieudanego przetargu. Dodała, że stanowisko Prokuratora Okręgowego jest takie samo.

Stanowisko Prokuratory Apelacyjnej w Gdańsku:

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, Mariusz Marciniak stwierdził, że w przyszłym tygodniu będzie oficjalne stanowisko Prokuratory Apelacyjnej w Gdańsku ws. przetargu na nowe autobusy.

Stanowisko Prokuratury Rejonowej w Gdyni bardzo dziwi i niepokoi. Prokuratora Rejonowa w Gdyni lub też Prokuratora Okręgowa w Gdańsku powinna przeprowadzić śledztwo w sprawie i odpowiedzieć na pytania:

 1. Kto przygotował ofertę przetargową ?
 2. Dlaczego w miasto podjęło się zakupu z środków publicznych autobusów mimo braku możliwości ich WYKORZYSTANIA w trzeciej co do liczby mieszkańców dzielnicy Gdyni – Witomino.
 3. Przeanalizować dokumenty przetargowe w pod kątem niegospodarności.
 4. Prokuratora powinna również sprawdzić dlatego Urząd Gdyni nie sprawuje odpowiedniego nadzoru dopuszczając do:
  – zakupu z środków publicznych autobusów mimo braku możliwości ich wykorzystania
  – sprawdzić, czy inwestycja była przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Istnieje podejrzanie, że zakup i w szczególności przetarg był przeprowadzony wbrew logice i wyobraźni. Problem jednak polega na tym, że brak wyobraźni i logiki nie zwalnia nikogo z potencjalnej odpowiedzialności prawno-karnej.

Prokuratora Rejonowa w Gdyni jak i Prokuratora Okręgowa w Gdańsku abdykowała w zbadaniu tego skandalicznego prowadzenia przetargowej w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Należy jednak liczyć na ruch Prokuratory Apelacyjnej w Gdańsku, która powinna w tej sytuacji zlecić innemu okręgowi prokuratory w kraju prowadzenie tego śledztwa, gdyż wyraźnie wydać, że Prokuratora Rejonowa w Gdyni może mieć problem z obiektywnym badaniem nieprawidłowości przy przetargu na nowe autobusy. Miejmy nadzieje, że Prokuratora Apelacyjna w Gdańsku rozpocznie śledztwo.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Marek pisze:

  Bardziej bzdurnego artykułu dawno nie czytałem. Przecież nowe autobusy będą wykorzystane – także na trasie Witomino. Nie można przejechać pod wiaduktem ale rzeczywiście jest to tylko ułamkowa część tras obsługiwanych przez ZKM. Nie dyskutuję w temacie ustawienia przetargu, nie mam stosownej wiedzy i dowodów. Ale mam wrażenie, że autor postawił sobie za cel „śledzenie” działań władz Gdyni.
  Abdykacja to zrzeczenie się władzy przez monarchę.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika