Złote Lwy dla: „Wszystkie nasze strachy”
Złote Lwy dla: „Wszystkie nasze strachy” – reżyseria: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, scenariusz: Katarzyna Sarnowska, Michał Oleszczyk, Łukasz Ronduda, producenci: Kuba Kosma i Katarzyna Sarnowska. Tak kończy się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbywał się między 20-25.09.2021 roku, tym razem w systemie hybrydowym. Co się stało z filmami konkursowymi na platformie online?
Laureaci 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:
KONKURS GŁÓWNY:
- Złote Lwy: „Wszystkie nasze strachy” – reżyseria: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt, scenariusz: Katarzyna Sarnowska, Michał Oleszczyk, Łukasz Ronduda, producenci: Kuba Kosma i Katarzyna Sarnowska
- Srebrne Lwy: „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego
- Platynowe Lwy (za całokształt dorobku artystycznego): Agnieszka Holland Reżyseria: Łukasz Grzegorzek – „Moje wspaniałe życie”
- Pierwszoplanowa rola kobieca: Maria Dębska – „Bo we mnie jest seks”
- Pierwszoplanowa rola męska: Jacek Beler – „Inni ludzie”
- Drugoplanowa rola kobieca: Sławomira Łozińska – „Lokatorka”
- Drugoplanowa rola męska: Andrzej Kłak – „Prime Time”
- Złoty Pazur w kategorii „Inne Spojrzenie”: reżyser Filip Jan Rymsza „Mousquito State” oraz producenci
- Debiut reżyserski: Aleksandra Terpińska – „Inni ludzie”
- Debiut aktorski: Michał Sikorski – „Sonata” Scenariusz: Marcin Ciastoń za film „Hiacynt”,
- Muzyka: Teoniki Rożynek za film „Prime Time”
- Zdjęcia: Łukasz Gutt – „Wszystkie nasze strachy”
- Charakteryzacja: Daria Siejak – „Hiacynt”
- Kostiumy: Marta Ostrowicz – „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”
- Scenografia: Paweł Jarzębski – „Żeby nie było śladów”
- Dźwięk: Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski i Zofia Moruś – „Mousquito State”
- Montaż: Magdalena Chowańska – „Inni ludzie”
- Nagroda publiczności: Bartosz Blaschke – „Sonata”
- Film krótkometrażowy: Alicja Sokół – „Mój brat rybak”
- Film mikrobudżetowy: Tomasz Habowski – „Piosenki o miłości”
Młoda Gala. Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie: Małgorzata Szumowska – Przewodnicząca Jury, Agnieszka Podsiadlik, Tim Redford. Po obejrzeniu 24 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznało następujące nagrody:
- NAGRODA IM. LUCJANA BOKIŃCA ZA NAJLEPSZY FILM W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH dla Alicji Sokół za film „MÓJ BRAT RYBAK”
- NAGRODA SPECJALNA dla Bartosza Brzezińskiego za film „SKOWYT” WYRÓŻNIENIE dla Piotra Trojana za film „SYNTHOL”
- WYRÓŻNIENIA dla Jaśminy Polak i Justyny Wasilewskiej za role w filmie „SZCZELINY”.
Podczas Młodej Gali, która odbyła się w piątek w Muzeum Emigracji w Gdyni, wręczono również następujące nagrody pozaregulaminowe:
- NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla reżyserki castingu Teresy Violetty Buhl
- NAGRODA DZIENNIKARZY dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym dla Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta za film „WSZYSTKIE NASZE STRACHY”
- ZŁOTY KLAKIER. Nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu w Konkursie Głównym dla Piotra Domalewskiego za film „HIACYNT”
- NAGRODA JURY MŁODYCH dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym dla Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta za film „WSZYSTKIE NASZE STRACHY”
- NAGRODA FESTIWALI I PRZEGLĄDÓW FILMU POLSKIEGO ZA GRANICĄ dla Jana P. Matuszyńskiego za film „ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW” „DON KICHOT”.
- Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych dla Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta za film „WSZYSTKIE NASZE STRACHY”
- NAGRODA ONETU. ODKRYCIE FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH dla Aleksandry Terpińskiej za film „INNI LUDZIE”
- NAGRODA VOGUE POLSKA. OSOBOWOŚĆ FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH dla Tomasza Ziętka
- NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH dla Aleksandry Terpińskiej za film „INNI LUDZIE”
- NAGRODA FIRMY HELIOGRAF za najlepsze zdjęcia w Konkursie Filmów Krótkometrażowych dla Kajetana Falkowskiego za zdjęcia do filmu „MÓJ BRAT RYBAK”, reż. Alicja Sokół
- MOCNE WEJŚCIE. NAGRODA MIESIĘCZNIKA ZWIERCIADŁO W KONKURSIE FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH dla Magdaleny Gajewskiej za film „SZCZELINY”
- NAGRODA OD MARKI DR IRENA ERIS dla twórcy w Konkursie Filmów Krótkometrażowych dla Magdaleny Gajewskiej za film „SZCZELINY”
- BURSZTYNOWE LWY. NAGRODA STOWARZYSZENIA KINA POLSKIE dla Producenta i Dystrybutora za największy sukces frekwencyjny w polskich kinach za film „SMALL WORLD”, reż. Patryk Vega
- NAGRODA FUNDACJI LEGALNA KULTURA w konkursie „Bycie fair to dobry sposób na bycie” dla Łukasza Markusika
Trzeba niestety zauważyć, że organizatorzy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, bardzo zawalili kwestię filmów na platformie VOI. Chodzi o to, że 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywał się w systemie hybrydowym, z tym, że filmów konkursowych nie było w systemie VOI. Natomiast 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbył się online i wszystkie filmy były dostępne dla publiczności mających akredytacje. Nieuzasadniony podział publiczności na lepszą i gorszą… Szkoda, że kultura zaczyna dzielić w tak już podzielonym społeczeństwie.
Rozumiem, że producenci filmów na 46 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni mogli mieć obawy, że jeśli zaprezentowany zostanie film na platformie online, to większość publiczności wybierze tę formę festiwalu, ale trzeba zauważyć, że dziennikarze zajmujący się kulturą, mają osobne akredytacje.
Tak więc, moim zdaniem na 46 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni doszło do nieuzasadnionych praktyk, polegających na podziale na lepszych i gorszych dziennikarzy zajmujących się filmem. Miejmy nadzieje, że kolejny festiwal będzie już zorganizowany w innych realiach, w szczególności bez dzielenia akredytowanych dziennikarzy.