Znamy wyrok ws. piramidy finansowej Amber Gold | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.10.2019

Znamy wyrok ws. piramidy finansowej Amber Gold

Twórcy piramidy finansowej Amber Gold usłyszeli wyroki. Marcin P. został skazany na 15 lat więzienia, ma spędzić w więzieniu 12,5 roku. To jednak dopiero orzeczenie pierwszej instancji, od którego prawdopodobnie będą się odwoływać.

Fot. Gazeta Bałtycka

Nic nie pomogły kontrowersyjne zabiegi prokuratury, która niemalże demonstracyjnie zmieniła wysokość kary, o jaką wnioskowała. Przypomnijmy – w ostatniej fazie procesu śledczy z maksymalnej przewidywanej przez kodeks karny kary 15 lat więzieni, zawnioskowali o karę 25 lat więzienia. Dla każdego prawnika oczywiste było, że na taki wymiar kary szans nie było, ponieważ w przypadku przestępstw w charakterze finansowym – takiego wymiaru prostu nie przewiduje.

Nie zmienia to faktu, że sędzia Lidia Jedynak, która orzekała w sprawie Amber Gold, skazała twórcę piramidy na maksymalny przewidywany prawem wymiar kary i konieczność naprawienia wyrządzonych szkód, na co obiektywnie szanse są raczej niewielkie. To jednak wyrok pierwszej instancji, co daje możliwość odwołania, a w następnym kroku także kasacji. Zatem do ostatecznego zamknięcia sprawy poczekamy jeszcze zapewne kilka lat.

Warto dodać, że Marcin P. od 2012 roku przebywa w warunkach aresztu śledczego, co daje mu szansę ubiegania się o odszkodowanie z tytułu znacznie bardziej represyjnych warunków, niż przewiduje to zakład karny. Dodatkowo w przypadku 15-letniego wyroku, skazany – o ile sąd nie orzeknie inaczej – może ubiegać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie odbyciu połowy kary. W przypadku Marcina P. wkrótce minie ten czas i twórca piramidy uzyska szansę na wcześniejsze zwolnienie.

Przypomnijmy, że według prokuratury Marcin i w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ponad 850 mln zł.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika