Związkowa jesień. Szykują się akcje protestacyjne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.05.2015

Związkowa jesień. Szykują się akcje protestacyjne

Jesień będzie gorąca z powodu zapowiadanych akcji protestacyjnych przez: pielęgniarki, nauczycieli, pocztowców.

protest

Pielęgniarki zapowiadają, że odejdą od łóżek pacjentów i będą walczyć o godne zarobki. Podnoszą one fakt, że w zawodzie jest coraz mniej młodych pielęgniarek i w ogóle zmniejsza się liczba pielęgniarek, co powoduje zagrożenie dla pacjentów. Nauczyciele podnoszą, że już od kilku lat nie dostali podwyżek, a zwiększa się im obowiązki – np. przy maturach.
Związkowcy z Poczty Polskiej podnoszą, że planowane zwolnienia i obniżenie rangi zawodu pocztowca prowadzi do obniżenia jakości usług. To bardzo istotne postulaty.

Czy można zrealizować podnoszone postulaty? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ żeby spełnić oczekiwania protestujących, trzeba dysponować ogromnymi środkami finansowymi.

Aby móc osiągnąć kompromis, bardzo ważny jest dialog społeczny. Dlatego powinno niepokoić zerwanie rozmów Komisji Trójstronnej tj. rządu i związków zawodowych. Każda z dwóch stron twierdzi, że rozmowy zostały zerwane z winy strony przeciwnej. Czyli mamy pat. Nadchodzące parlamentarne wymuszą na rządzie powrót do dialogu ze związkowcami, tylko czy doprowadzi to do rozwiązania problemów?

Największym wyzwaniem dla nowego rządu i parlamentu po jesiennych wyborach będzie rozwiązanie problemu emigracji młodych Polaków. Wraz z wejściem Polski do UE pojawiła się możliwość pracy w krajach wspólnoty. Ta możliwość jest niewątpliwą wartością a jednocześnie stanowi dla polskiego społeczeństwa poważne zagrożenie. Polska traci młode pokolenie, starzeje się i wyludnia.

Rozwiązanie problemu emigracji jest trudne, bo trzeba by wprowadzić następujące rozwiązania:

  • obniżenie podatku do 20 %
  • zwiększenie nakładów na naukę
  • abolicja składki zdrowotnej dla młodych przedsiębiorców na 2,5 roku działalności
  • podwyższenie podatków dla najwięcej zarabiających do 45 % dochodów z ulgą podatkową 50 % pod warunkiem, że osoby najwięcej zarabiające przekażą 30 % dochodów na naukę i innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Przedstawione rozwiązania z pewnością zmniejszyłyby emigrację młodych Polaków. Zwiększenie roli obywateli w życiu publicznym polega nie tylko na dawaniu gotowych rozwiązań, ale także na tworzeniu ich wraz z nimi.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Tomasz pisze:

    Nareszcie autor artykułu zauważył, „żeby spełnić oczekiwania …, trzeba dysponować ogromnymi środkami finansowymi”. W swoich wcześniejszych wypowiedziach krytykował m.in. Pocztę Polską („Okienko dziś nieczynne….”).

  2. Jacek J. pisze:

    Związkowcy czyli politycy w przebraniach.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika