Jazzowy Zespół Muzyczny z Trójmiasta. Muzyka na żywo - Gdańsk, Sopot, Gdynia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.07.2012

Jazzowy Zespół Muzyczny: „Cieszy nas każda możliwość występowania dla ludzi”

– Lubimy dbać o ekskluzywność naszych występów. Po prostu uważamy, że jako profesjonaliści musimy prezentować się perfekcyjnie zarówno od strony muzycznej jak i wizerunkowej.

Z jedną z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących gdańskich grup artystów młodego pokolenia – Jazzowym Zespołem Muzycznym* rozmawia Waldemar Brzoza.

Jazzowy Zespół Muzyczny z Trójmiasta w podstawowym składzie (od lewej): Arkadiusz, Rafał, Maciej. (Fot. Materiały promocyjne / http://jazz.weselnegrono.pl)

„Gdańsk. Uwielbiamy tu mieszkać, grać, przebywać”

Młodzi, bardzo zdolni, zapraszani na największe i najbardziej prestiżowe imprezy firmowe, ale jednocześnie powszechnie mało znani. Kim właściwie jesteście?

– Jesteśmy studentami lub absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku, czyli wykwalifikowanymi muzykami. Poza tym gdańszczanami, którzy uwielbiają swoje miasto. Uwielbiają tu mieszkać, grać, przebywać.

„Zadebiutowaliśmy w 2004 roku podczas rocznicy pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej”

Wiem, że macie stały skład zespołu jednak czasem wśród grających pojawia się ktoś spoza grupy.

– To prawda. Nasz skład bywa czasem zmienny, rzadko tak się zdarza, ale jednak. Mamy mnóstwo kontaktów z muzykami i jeśli ktoś z nas nie może wystąpić, o zastępcę z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem nie musimy się martwić. Podstawowy skład tworzy nasza czwórka: Piotr, Arkadiusz, Rafał i Maciej.

Gramy na instrumentach klawiszowych, kontrabasie, saksofonie i perkusji. Oczywiście tylko na żywo. Mamy własny wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający, co daje nam dużą swobodę i bardzo pomaga, bo występować możemy praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do prądu i trochę miejsca do grania.

„Musimy prezentować się perfekcyjnie zarówno od strony muzycznej jak i wizerunkowej”

Jak wyglądały początki waszej grupy?

– To było już dość dawno. W 2004 roku zadebiutowaliśmy podczas koncertu zorganizowanego na rocznicę tragicznego pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej. Po tym występie w prasie pojawiło się sporo bardzo pozytywnych recenzji dotyczących naszej gry. Od tamtego momentu gramy jako zespół z muzyką jazzową. Przez 8 lat zrealizowaliśmy mnóstwo występów. Głównie były to występy podczas imprez zamkniętych.

Arkadiusz – klawiszowiec.

No właśnie. Gdzie i na jakich imprezach występujecie? Czy są to tylko przedsięwzięcia zamknięte?

– Jeździmy z występami po kraju, jeśli są takie zaproszenia, choć najlepiej czujemy się grając w Trójmieście. Staramy się koncentrować na występach głównie w województwie pomorskim.

Z reguły gramy jako zespół towarzyszący uroczystym kolacjom, bankietom, imprezom integracyjnym, galom itp. Gramy także na imprezach weselnych z muzyką towarzyszącą, najczęściej w czasie przybycia na imprezę lub w czasie przerw w weselnej zabawie. Zapewniamy wówczas tzw. miłą muzykę tła. Są to ekskluzywne wesela, a nasza muzyka powoduje, że całość jest jeszcze bardziej uroczysta.

Zauważamy, że coraz więcej osób chce organizować wesela na najwyższym poziomie. Stąd zależy im na dobrej profesjonalnej muzyce.

My dobrze radzimy sobie w takiej konwencji – lubimy dbać o ekskluzywność naszych występów. Po prostu uważamy, że jako profesjonaliści musimy prezentować się perfekcyjnie zarówno od strony muzycznej jak i wizerunkowej.

„Gramy standardy jazzowe, ale również muzykę rozrywkową w jazzowych aranżacjach”

Rafał – perkusista.

Gracie doskonale, to trzeba przyznać, i na żywo. To nie częste wśród zespołów muzycznych o zabarwieniu rozrywkowym. O propozycje występów pewnie nie musicie bardzo zabiegać.

– Musimy i zabiegamy, choć nie jest to bardzo trudne. Jesteśmy rzetelni. Do każdego występu dokładnie się przygotowujemy. Choć mamy wieloletnie doświadczenie, to regularnie odbywamy próby. Poza tym zawsze dopełniamy wcześniej poczynionych ustaleń z organizatorem. Zarówno jeśli mamy umowę pisemną jak i ustną. Szanujemy naszych zleceniodawców. Dbamy także o nasz wygląd – elegancki ubiór to podstawa. Tu z kolei ukłon wobec naszych słuchaczy, którym staramy się stworzyć niepowtarzalną atmosferę kontaktu z muzyką. To wszystko powoduje, że klienci chętnie sięgają po nas i naszą ofertę. Ale nie jest też tak, że w ogóle nie musimy o występy zabiegać.

Może nie powinniśmy o tym mówić, ale na naszą atrakcyjność z pewnością wpływa także fakt, że nie mamy jakoś bardzo wygórowanych wymagań finansowych. Może dlatego, że granie jest dla nas prawdziwą pasją i sprawia nam po prostu radość. Cieszy nas każda możliwość występowania dla ludzi.

Jesteście Jazzowym Zespołem Muzycznym. Czy gracie tylko jazz?

– Owszem gramy standardy jazzowe, ale również muzykę rozrywkową w jazzowych aranżacjach. Zawsze staramy się maksymalnie dostosować do charakteru przedsięwzięcia, na którym występujemy. Z reguły proponujemy standardy jazzowe, ale między nimi pojawiają się także znane melodie, np. filmowe.

„Nie mamy bardzo wygórowanych wymagań finansowych”

Maciej – basista.

Gdzie można was posłuchać?

– Teraz tylko na naszej stronie internetowej, gdzie prezentujemy kilka naszych nagrań. Niedługo, jak będziemy mieli trochę wolnego, umieścimy kolejne. Poza tym jest tam sporo zdjęć. Niedługo także filmiki z naszych występów będą dostępne. Korzystając z okazji, zapraszamy na naszą oficjalną stronę: Jazzowy Zespół Muzyczny.

Jak wyglądają wasze najbliższe plany muzyczne?

– Pod koniec czerwca będziemy grali na uroczystym bankiecie w jednym z gdańskich hoteli. To będzie impreza dla pracowników sporej, międzynarodowej firmy. Już nie możemy się doczekać tego występu.

*Jazzowy Zespół Muzyczny

Grupa istnieje od 2004 roku. Muzycy pochodzą z Trójmiasta. Zespół zadebiutował w listopadzie 2004 roku koncertem podczas obchodów X rocznicy pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej.

Zajmuje się jazzową oprawą muzyczną uroczystości weselnych, imprez rozrywkowych, bankietów, występuje także na różnego typu balach, zabawach tanecznych oraz koncertach na terenie całej Polski.

Oficjalna strona zespołu: http://jazz.weselnegrono.pl

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika