Naji Hakim: Moją dewizą, jako artysty i jako kompozytora jest inspirowanie w ludziach szczęścia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.07.2012

Moją dewizą, jako artysty i jako kompozytora jest inspirowanie w ludziach szczęścia

Jedna z piękniejszych świątyń Gdańska – Katedra Oliwska – gościła do tej pory wielu utytułowanych organistów najwspanialszych katedr Europy i świata.

Już w najbliższy piątek, 27 lipca światowej sławy organista i kompozytor Naji Hakim z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą polskiego dyrygenta Michała Klauzy wykona tu własny utwór „Seattle Concerto Nr 2 na organy i orkiestrę symfoniczną”.

Naji Subhy Paule Irenéé Hakim (Fot. Joseph Sieber)

Podczas koncertu zaprezentowana zostanie również druga kompozycja urodzonego w Libanie francuskiego artysty: „Concerto nr 3 na organy i smyczki”. Partię organową wykona w nim francuska organistka Marie-Bernadette Dufourcet. Warto przy okazji dodać, że będzie to polskie prawykonanie obu utworów Hakima.

Naji Hakim (Liban) – organy
Marie – Bernadette Dufourcet Hakim (Francja) – organy

Dlaczego przyjęli Państwo zaproszenie, by wystąpić właśnie dla oliwskiej publiczności?

Naji Hakim: – To wielki zaszczyt, być częścią tak wspaniałego festiwalu i móc wystąpić w historycznym mieście, jakim jest Gdańsk z orkiestrą filharmoniczną. Seattle concerto, które zagramy jest wielkim utworem na organy i orkiestrę. Publiczność go kocha jednak nie ma zbyt wielu okazji aby mógł być wykonywany, właśnie dlatego, ze wymaga pełnego składu orkiestry filharmonicznej. Festiwal w Oliwie to zatem doskonała okazja, by ponownie mógł zabrzmieć.

Marie–Bernadette Dufourcet Hakim: – Jesteśmy bardzo wdzięczni profesorowi Peruckiemu za to zaproszenie. Myślę, że sam Gdańsk powinien być mu także wdzięczny za jego zaangażowanie i pasję z jaką promuje tutaj muzykę organową.

Czy trudno jest występować jako małżeństwo w ramach tego samego koncertu, przygotowywać się do niego razem. Czy nie pojawiają się nadmierne emocje, nazbyt krytyczne uwagi?

Marie – Bernadette Dufourcet Hakim: – To wielka radość grać razem. To dla nas swego rodzaju forma spędzania czasu wolnego, z dala od wspólnych, domowych obowiązków. Kochamy się, kochamy muzykę, więc wspólne występy polegają na dzieleniu czegoś przyjemnego.

Artystycznie i technicznie nie jest to dla nas trudne, bo dorastaliśmy razem. Poznaliśmy się w paryskim konserwatorium ponad 30 lat temu i przywykliśmy do tego aby się wzajemnie słuchać i sobie doradzać. Ufam radom mojego męża, a słuchanie go podczas koncertu niezmiennie sprawia mi radość.

Czego może oczekiwać publiczność po piątkowym koncercie?

Naji Hakim: – Z jednej strony mam zaufanie do mojej żony, która wykona Concerto nr 3, a z drugiej kontakt, jaki miałem z Maestro Kluzą, pozwala mi nie mieć żadnych wątpliwości co do tego, że będzie to wyjątkowy i udany koncert. Moją dewizą, jako artysty i jako kompozytora jest inspirowanie w ludziach szczęścia. Chcę budzić radość na ich twarzach i w ich sercach. To motto moich koncertów i mojego życia. Chcę, by wychodzili z tych koncertów z uśmiechem na ustach i radością w sercu.

Biografie artystów

Naji Subhy Paule Irenéé Hakim– organista, kompozytor i pedagog, urodzony 1955 roku w Beirucie.

Naji Subhy Paule Irenéé Hakim (Fot. Joseph Sieber)

Studiował w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris (w klasach wybitnych pedagogów: R. Botry’ego, J.- C.Henry’ego, M. Bitsch’a, R. Falcinelli’nego, J. Castérède i S. Nigg’ego), które ukończył najwyższymi odznaczeniami. Swe umiejętności pogłębiał u legendarnego organisty Jean’a Langlais’a.

Ponadto jest absolwentem École Nationale Supérieure des Télécommunications w Paryżu. Laureat dziesięciu pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach organowych i kompozytorskich. W 1991 roku był laureatem Prix André Caplet francuskiej Académie des Beaux-Arts. Jest licencjonowanym wykładowcą gry na organach w Trinity College of Music w Londynie.

W latach 1985-1993 był pierwszym organistą Bazyliki Sacré-Coeur, a następnie, jako następca Oliviera Messiaena, został organistą paryskiego kościoła św. Trójcy. W latach 1993 – 2008 roku był profesorem w Conservatoire National de Region de Boulogne – Billancourt i gościnnie wykładał w Royal Academy of Music w Londynie. Ponadto jest członkiem prestiżowego stowarzyszenia Consociatio Internationalis Musicae Sacrae w Rzymie oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Saint-Esprit w Kaslik w Libanie.

W 2007 roku Papież Benedykt XVI odznaczył Naji Hakima najwyższym odznaczeniem papieskim Pro ecclesiae et Pontifice. Działalność kompozytorska artysty obejmuje muzykę instrumentalną na różne zestawy instrumentów, muzykę symfoniczną (m.in. Les Noces de l’Agneau, Hymne de l’Uniwers, Ouverture Libanaise, Påskeblomst, Augsburger Symphonie, cztery koncerty organowe, koncert skrzypcowy), oraz muzykę wokalną (m.in. oratorium Saul de Tarse, kantata Phèdre, dwa magnificaty i trzy msze).

Marie Bernadette – Dufourcet Hakim– kompozytorka, organistka, muzykolog, Sorbony.

Marie Bernadette – Dufourcet Hakim

Muzykę organową studiowała pod kierunkiem wybitnych artystów, takich jak: Susan Landale, Marie – Clarie Alain, Rolande Falcinelli i Jean Langlais. Jej wszechstronną edukację zwieńczyło otrzymanie najwyższego odznaczenia Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Wśród jej największych sukcesów artystycznych wyróżnić należy: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organów i Improwizacji w Rennes (Francja), St. Albans (Wielka Brytania), Beauvais (Francja), a także Grand Prix za niezwykłą interpretację na konkursie w Chartres (Francja).

Związana jest z Le Grand Orgue Cavaillé-Coll w kościele Notre-Dame-des-Champs w Paryżu. W kręgu jej szczególnych zainteresowań znajduje się francuska i hiszpańska muzyka klawiszowa XVI i XVII w. Uczestniczy w wielu projektach badawczych i międzynarodowych kongresach muzykologicznych. W 2004, 2009 i 2010 roku, w Bordeaux zorganizowała międzynarodowy kongres poświęcony słynnemu budowniczemu organów Dom’owi Bedos’owi. Współpracuje z domem wydawniczym Combre Editions, z którym wydała między innymi French Organbook XVIII wieku Louisa Archimbaulta.

Marie Bernadette – Duforcet Hakim stale współpracuje z Naji Hakimem, organistą kościoła św. Trójcy w Paryżu, uznawanym za następcę Oliviera Messiaena. Podczas AGO 2000 w Seattle wykonała jego słynny koncert Seattle Concerto w Benaroya Hall z Seattle Symphony pod dyrekcją Gerarda Schwarza. Obecnie jest również profesorem w Bordeaux University.

Gościnnie wykłada na University Autonoma of Madrit (Hiszpania), gdzie prowadzi seminarium z basso continuo. Za swoją działalność akademicką otrzymała medal „Chevalier des palmes académiques” (2010) oraz „Chevalier de l’ordre national du mérite” (2012).

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika