Chłopiec z listy Schindlera | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.01.2014

Chłopiec z listy Schindlera

pt. „Chłopiec z listy Schindlera” – to zapis wydanych pośmiertnie wspomnień Leona Leysona (Lejba Lejzona), który jako 10-latek trafił najpierw do krakowskiego getta, potem do obozu w Płaszowie, a od śmierci uratował go Oscar Schindler i jego słynna lista.

Chłopiec z listy Schindlera wspaniale oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło. Najbardziej uderza w niej brak słów pełnych nienawiści; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.

Prawdziwa chłopca cudem ocalałego z Holocaustu.

Nawet w najbardziej mrocznych czasach – a może zwłaszcza wtedy – jest miejsce dla siły woli i odwagi.

Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka – Oskara Schindlera – uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki – lista ta stała się znana na świecie jako „lista Schindlera”.

Czytelnicy zamkną tę książkę z poczuciem prawdziwej więzi duchowej z tym niezwykłym człowiekiem.
„Publishers Weekly”

Wydane pośmiertnie wspomnienia najmłodszego z listy Schindlera. Ważne wydarzenia historyczne ukazane z perspektywy ich uczestnika.
„Kirkus Reviews”

Tragiczne wspomnienia wojennych cierpień często pozostają nieopowiedziane. Ale jeśli nie chcemy „nigdy więcej wojny”, to powinniśmy je poznać. latach milczenia spisał swoje wspomnienia z II wojny światowej. To chwytająca za serce historia, która na kończy się dobrze, podnosząc nas na duchu.
Ashley Bryan, wielokrotny laureat Coretta Scott King Award, były żołnierz

ukończył Los Angeles City College, California State University i Pepperdine University; przez trzydzieści lat nauczał w Hintington High School w Kalifornii. W uznaniu jego osiągnięć pedagogicznych – i jako świadkowi Holocaustu – Chapman University przyznał mu doktorat honoris causa z nauk humanistycznych. Leon Leyson zmarł w styczniu 2013 roku, pozostawiając żonę Lis, ich dwójkę dzieci i sześcioro wnucząt.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika