Lewicę racz nam zwrócić, Panie!
Książka Rafała Wosia, pod tytułem „Lewicę racz nam zwrócić, Panie!” to nie tylko książka historyczna, ale i znakomity przewodnik po dzisiejszej lewicy. Autor prowadzi czytelnika po historii lewicy tłumacząc czym była, czym jest, czym powinna być.
Rafał Woś to Dziennikarz ekonomiczny, laureat m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa, Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego i Grand Press Economy, wielokrotnie nominowany do innych nagród dziennikarskich, np. Grand Press, Nagrody im. Barbary Łopieńskiej, MediaTorów. Wydał książki: „Dziecięca choroba liberalizmu” i „To nie jest kraj dla pracowników”.
Opis książki pod tytułem „Lewicę racz nam zwrócić, Panie!” od Wydawnictwa Sonia Draga Post factum:
Wzbudzający kontrowersje publicysta mierzy się z problemami polskiej lewicy i próbuje odpowiedzieć na szereg gorących obecnie pytań: Co z lewicą? Dlaczego nie ma lewicy? Kiedy będzie lewica? A może Polacy nie chcą lewicy? W książce będzie trochę najnowszej historii lewicy. Będą też porażki, zdrady, intrygi, głupota sił politycznych i jej przywódców. Znanych i mniej znanych. Czy Wałęsa mógł wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy? Dlaczego nikt nie podał Ryszardowi Bugajowi środków pobudzających? Czy Michnik i Kuroń byli kiedykolwiek lewicowcami? Dlaczego Jan Olszewski i Lech Kaczyński zostali uznani za prawaków? Kiedy Miller i Kwaśniewski zdradzili lewicę? Czy powinniśmy przeprosić Leppera? Kim był Marcel Szary? Dlaczego nie mamy księży marksistów? Czy Biedroń ma poglądy? Czy Razem to sekta? Czy PiS to lewica? A w tle idee: klasizm, seksizm i neoliberalizm.
Woś ma pióro popularyzatora nauki, ma także ugruntowane socjaldemokratyczne poglądy i talent polemiczny. Z powodzeniem przyjął rolę heretyka niebojącego się głosić wywrotowych prawd o naszej, powiedzmy szczerze, nieco krętej i dość mocno załganej ścieżce do dobrobytu. Od pewnego czasu musi sobie także radzić z nieprzychylną etykietką symetrysty, czyli człowieka, którego opinie się liczą, ale który nie chce jednoznacznie stanąć po jasnej (czytaj: liberalnej) stronie mocy – Piotr Kofta
Książka jest podzielona na trzy rozdziały:
– Lewica tu była.
W tym rozdziale poznamy narodziny lewicy na świecie jak i w Polsce. Autor prowadzi czytelników po niezwykłej historii ludzi, miejsc i zdarzeń, które miały wpływ na rozwój lewicy.
– Lewica jest?
W tym natomiast rozdziale Rafał Woś w znakomity sposób rozprawia się z PRL i lewicowymi przywódcami III RP. Poznamy tu poglądy byłego premiera Leszka Millera, Marka Belki, Grzegorza Hausnera. Autor tłumaczy czytelnikom, dlaczego za rządów lewicy nie powstały i nie mogły powstać takie programy jak 500+, czy też trzynasta i czternasta emerytura.
– Lewica będzie!
Natomiast w trzecim i zarazem w ostatnim rozdziale tej znakomitej książki, poznajemy pogląd na to, czym powinna być nowoczesna lewica.
Ogromnym atutem tej publikacji jest duża liczba danych gospodarczych okraszanych ogromną wiedzą autora, który przeplata historię, ekonomię z anegdotami o polityce i ludziach.