7 czynności mózgu, które przyczynią się do poprawy twojej pamięci | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.08.2014

7 czynności mózgu, które przyczynią się do poprawy twojej pamięci

Z wiekiem nasze zdolności poznawcze umysłu zaczynają się pogarszać. To nieuchronna cześć naturalnego procesu starzenia się, który ma swoje piętno we wszystkich dziedzinach życia ludzkiego. Chociaż nie możemy zapobiec skutkom starzenia się, możemy je spowolnić, a nawet odwrócić w niektórych przypadkach. Utrata pamięci to przerażający temat dla większości z nas, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją pewne środki mogące spowolnić nasz poznawczy spadek. Poniżej siedem czynności mózgu poprawiających pamięć na dłuższą metę.

Trening_mózg

  • Naucz się nowego języka!

Uczenie się nowego języka może przynieść ci korzyści na wielu płaszczyznach. Nie tylko dodasz to do prywatnego zestawu umiejętności, to również znakomite ćwiczenie mózgu, które może zapobiec, opóźnić lub nawet odwrócić utratę pamięci. Działania związane z nauką języka pomogą zapamiętać, rozpoznać i zrozumieć słowa, które przeniosą twoje funkcje poznawcze na zupełnie nowy poziom. Nauka języka jest świetną bronią przed utratą pamięci. Poprawia ona słownictwo i gramatykę, tak jak i elementy umysłowej oraz słownej płynności.

  • Puzzle i gry słowne są również świetne

Inne ćwiczenia percepcji, które wzbogacą twoją wiedzę ogólną i zapobiegną utracie pamięci, to zabawa w gry słowne, rozwiązywanie krzyżówek i wszelkie łamigłówki. Może to być Sudoku lub Scrabble R1; cokolwiek, co przemawiać będzie do ciebie tak długo, jak długo będzie pobudzać umysł nowym słownictwem i sprawi, że można będzie powiązać to z przedmiotami lub czynnościami. Obecnie wiadomo, że granie w różne gry słowne i robienie na co dzień krzyżówek może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia.

  • Nigdy nie lekceważ potęgi muzyki!

Muzyka i muzykoterapia (powszechnie określana jako „meloterapia”) zapewnia wspaniałe ćwiczenie mózgu, podczas gdy nie tylko poprawia skupienie, ale również wspiera zdrowe, długoterminowe funkcjonowanie poznawcze. Chociaż uważa się, że słuchanie muzyki klasycznej może pomóc niemowlętom i małym dzieciom zwiększyć ich potencjał umysłowy i poprawić umiejętności płynności werbalnej, muzyka jest również świetnym sposobem w „leczeniu” utraty pamięci. Wystarczy słuchać ulubionego rodzaju muzyki na co dzień i starać się zapamiętać melodię lub słowa (oraz śpiewać lub nucić równocześnie), co będzie nie tylko przydatne, ale i zabawne!

  • Nie wstydź się rozmawiać ze sobą

Badania wykazały, że ludzie, którzy mówią do siebie, rzeczywiście mają niższe ryzyko zachorowania na demencję w późniejszym wieku. Innymi słowy, mówienie do siebie, a nawet opowiadanie sobie historii, jest znakomitym sposobem na opóźnienie utraty pamięci i na skoncentrowanie się na ważnych szczegółach. Co więcej, jest to także doskonałe „emocjonalne ćwiczenie”. Opowiadanie historyjek jest stosowane w „leczeniu” choroby Alzheimera od dłuższego czasu i okazało się to skuteczne w poprawie funkcji pamięci, gdyż prowadzi do zachowania większej ilości informacji.

Prawy_i_lewy_płat_mózgu

Fot. cartoonaday.com

  • Czytaj różne i postaraj się zapamiętać fabuły

Kto nie lubi przeczytać dobrej raz na jakiś czas? Mówią, że człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie, a ci, którzy czytają, mogą przeżyć tysiąc żyć. To dlatego jednym z największych ćwiczeń mózgu, które można wykonać, aby zapobiec utracie pamięci, jest czytanie w jak największej ilości i tak często, jak to tylko możliwe. Od książek i eseje po gazety lub artykuły w czasopismach należy przeczytać wszystko, co zwraca uwagę. Możesz to zrobić w wolnym czasie, w domu, w czasie jazdy pociągiem lub podczas czekania w kolejce. Inną trafną wskazówką jest próba przypomnienia sobie fabuły książek przeczytanych lata temu R1; to zdecydowanie pomaga wzmocnić pamięć!

  • Spróbuj pobudzić swój mózg

Istnieje wiele gier i ćwiczeń, które są specjalnie zaprojektowane w celu pobudzenia mózgu. Ponadto koordynacja ręka- jest szczególnie ważna dla stymulowania umysłu i zapobiegania utraty pamięci. Nie trzeba wyczerpać się wymagającymi ćwiczeniami mózgu; można polegać na prostych lub umiarkowanych ćwiczeniach, które aktywują neurony i synapsy, a zatem wysyłanie natychmiastowych wiadomości do układu nerwowego, co pomaga uniknąć deficytów poznawczych.

  • Mnemotechnika również przydatna!

Ostatnia, ale nie najmniej przydatna, mnemotechnika jest „narzędziem”, które pomoże ci łatwiej zapamiętać pewne rzeczy. Na przykład można skojarzyć obraz widzialny z nazwą lub słowem, żeby zapamiętać osobę lub też powiązać akronim z większym słowem. Z drugiej strony, aliteracje, rymy i żarty są trzema innymi świetnymi sposobami do zapamiętania nazw, faktów, postaci i innych istotnych informacji.

To siedem wydajnych ćwiczeń mózgu, na których można polegać, aby zapobiec lub opóźnić utratę pamięci podczas starzenia się. Stosowane pojedynczo lub w połączeniu z pewnością pomogą ci się skoncentrować i utrzymać czujność zarówno teraz, jak i podczas swoich starszych lat.

Źródło: lifespan.com

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. arkadia pisze:

    poprawa pamięci faktycznie jest możliwa w szczególności jeżeli używa się naturalnych środków zawartych w ziołach tutaj są moje ulubione i najczęściej stosowane https://www.youtube.com/watch?v=Fk7Jne_SuuQ

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika