Jak będą wyglądały nowe samorządy? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.10.2018

Jak będą wyglądały nowe samorządy?

Wybory Samorządowe 2018 już prawie za nami. Czas na ich podsumowanie. Jedno jest pewne, wygraną w tych wyborach jest frekwencja, według PKW wyniosła ona 54.84 procent. Kto je wygrał? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż w wyborach samorządowych nie chodzi o procenty lecz o zdolność koalicyjną poszczególnych ugrupowań.

„W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem – 11. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka – 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1.

Podział mandatów

  • W woj. dolnośląskim do zdobycia było 36 mandatów w sejmiku. PiS przypadło 14 mandatów, KO 13, Bezpartyjnym Samorządowcom – 6, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska – 2, PSL – 1.
  • W woj. kujawsko-pomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 14 mandatów, PiS – 11, PSL – 4, SLD-Lewica Razem – 1.
  • W woj. lubelskim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 18 mandatów, KO – 7, PSL – 7, SLD-Lewicy Razem – 1.
  • W woj. lubuskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 11 mandatów, PiS – 9, PSL – 4, Bezpartyjnym Samorządowcom – 4, SLD-Lewicy Razem – 2.
  • W woj. łódzkim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 17 mandatów, KO – 12, PSL – 4.
  • W woj. małopolskim do zdobycia było 39 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO – 11, PSL – 4.
  • W woj. mazowieckim do zdobycia było 51 mandatów. PiS przypadły 24 mandaty, KO – 18, PSL – 8, Bezpartyjnym Samorządowcom – 1.
  • W woj. opolskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS – 10, Mniejszości Niemieckiej – 5, PSL – 2.
  • W woj. podkarpackim do zdobycia były 33 mandaty. PiS przypadło 25 mandatów, KO – 5, PSL – 3.
  • W woj. podlaskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, KO – 9, PSL – 5.
  • W woj. pomorskim do zdobycia były 33 mandaty. KO przypadło 18 mandatów, PiS – 13, PSL – 2.
  • W woj. śląskim do zdobycia było 45 mandatów. PiS przypadły 22 mandaty, KO – 20, SLD-Lewica Razem – 2, PSL – 1.
  • W woj. świętokrzyskim do zdobycia było 30 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL – 9, KO – 3, SLD-Lewicy Razem – 1, Projektowi Świętokrzyskie Bogdana Wenty – 1.
  • W woj. warmińsko-mazurskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 12 mandatów, PiS – 11, a PSL – 7.
  • W woj. wielkopolskim do zdobycia było 39 mandatów. KO przypadło 15 mandatów, PiS – 13, PSL – 7, SLD-Lewicy Razem – 3, Bezpartyjnym Samorządowcom – 1.
  • W woj. zachodniopomorskim do zdobycia było 30 mandatów. KO przypadło 13 mandatów, PiS – 11, Bezpartyjnym Samorządowcom – 3, PSL – 2, SLD-Lewicy Razem – 1.

Ponadto w wyborach samorządowych do rad gmin wybrano 39 tys. 524 radnych, w tym 32 tys. 173 w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców oraz 7 tys. 351 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

W dwóch okręgach wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców (czyli takich, w której są jednomandatowe okręgi wyborcze) dwa mandaty pozostały nieobsadzone, ponieważ nie zarejestrowano tam żadnej listy kandydatów na radnych [1].

Według sondażu przeprowadzonego przez IPSOS, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 32,3 proc.; Koalicja Obywatelska – 24,7 proc.; PSL – 16,6 proc.; Kukiz’15 – 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem – 5,7 proc.

Wygrana PiS w skali kraju w cale nie oznacza, że będzie ono mogło samodzielnie rządzić we wszystkich Sejmikach, wielkim wygranym tego rocznych wyborów samorządowych jest PSL. Dlaczego? Polskie Stronnictwo Ludowe udowodniło, że jego pozycja na scenie politycznej w Polsce jest silna. Nie chodzi tylko o osiągnięty wynik tj. 16.6 % w skali kraju, ale i o to, że jest zdolne do bycia ważnym elementem sceny politycznej, mającym wpływ na ostateczne realny rezultat.

Wielkimi przegranymi wyborów samorządowych 2018, są patia SLD i Razem, które osiągnęły niewiele powyżej 5.7 %, co jednoznacznie wskazuje, na duży problem polskiej lewicy.

Na polskiej scenie politycznej praktycznie lewica w zasadzie nie istnienie. Ten wynika nie tylko z braku zdolności koalicyjnej, ale i z braku umiejętności prezentacji programu lewicy, jak również z nieumiejętności wyciągnięcia wniosków z sukcesu PiS w wyborach parlamentarnych.

Jeśli partie lewicowe nie połączą sił oraz programów to nigdy nie osiągną dobrego i znaczącego wyniku w żadnych wyborach.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zdeklasował konkurencję osiągając 68 %, przy 60 % frekwencji, natomiast komitet Prezydenta Szczurka będzie mieć 17 na 18 mandatów w Radzie Miasta Gdyni. Oznacza to, że Prezydent Gdyni ma komfort samodzielnego rządzenia w Radzie Miasta.

Fenomen Prezydenta Gdyni oraz Samorządności Wojciecha Szczurka jest jego ewidentnym sukcesem osobistym, ale i ekipy Samorządności. Gdynianie tym wyborem pokazali, że chcą mieć konkretny program z silnym Prezydentem mającym swobodę sprawowania urzędu Prezydenta Miasta Gdyni.

Przyszłość Gdyni jest jasna. Gdynianie chcą realizacji marzeń z lat 20 ubiegłego wieku, które to przedstawiały Gdynię jako New York, z bardzo dobrymi perspektywami z zapleczem intelektualno – kulturalnym.

Siła Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka wynika z umiejętności łączenia rozwoju miasta z silnym akcentem kultury w mieście oraz to, że Szczurek ma zdolność tworzenia i łączenia ludzi wokół spraw a nie wokół ideologii, które często bywają fałszywe.

Prezydent Gdyni jest współczesnym wizjonerem, który umie przekształcić wizje miasta w realną rzeczywistość, która jest widocznym elementem współczesnej społeczności miasta. W tym miejscu należy serdecznie gratulować fenomenalnego wyniku wyborczego oraz życzyć jeszcze więcej sukcesów na drodze 5 kadencji.

Niewątpliwie wyniki wyborów samorządowych będą mieć wpływ na wybory europarlamentarne oraz parlamentarne, które to odbędą się w 2019 roku.

[1] Dane cytat z : https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory2018/wyniki/news-pkw-podala-zbiorcze-wyniki-wyborow-w-sejmikach-pis-254-manda,nId,2648993

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.



Moto Replika