COVID-19. Czy minister boi się społeczeństwa? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.10.2021

COVID-19. Czy minister boi się społeczeństwa?

W związku z -19 kolejne europejskie kraje wprowadzają istotne ograniczenia. tymczasem w Polsce póki co nikt nawet o tym nie mówi. Skąd taka postawa? Czy bardziej niż pandemii boi się społecznego buntu, który może wywołać ogłoszenie kolejnego lockdownu?

Komunikaty dotyczące tragicznych skutków pandemii zaczynają coraz intensywniej zajmować przestrzeń medialną. Powtarza się scenariusz sprzed roku, co jest o tyle oczywiste, że temperatura powietrza spada, w z nią zwiększa się liczba infekcji i innych zachorowań dotykających społeczeństwo. Wzrasta więc także liczba przypadków zachorowań na -19.

Przywódcy krajów europejskich podejmują radykalne decyzje prowadzące do istotnego ograniczenia aktywności obywateli, jednocześnie starają się za wszelką cenę zmusić ich do szczepienia. Zupełnie tak, jakby przyjęcie dawki szczepionki, czy noszenie maseczek było cudownym remedium na chorobę wirusową… Przykłady Izraela czy Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób zaszczepionych jest bardzo wysoki – jasno pokazują, że tak nie jest.

Na Łotwie wprowadzono częściowy lockdown, godzinę policyjną i szereg drobniejszych, acz uciążliwych ograniczeń. Podobnie na Słowacji, gdzie dodatkowo nakazano noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. W Czechach bez covidowego certyfikatu zaszczepienia nie wejdziemy do restauracji, kina czy pubu.

Tymczasem w Polsce żadnych tego rodzaju decyzji nie podjęto. wykazuje postawę wyjątkowo zachowawczą, choć jednocześnie informuje że liczba przypadków -19 wzrasta. Podobnie liczba hospitalizowanych dość szybko wzrasta.

Dlaczego więc minister Adam Nidzielski nie wdraża istotnych obostrzeń? Otóż odpowiedź jest prosta – polskie społeczeństwo przestało w pełni poważnie traktować doniesienia na temat wirusa SARS CoV-2 jako śmiertelnie niebezpiecznego. Przez ostatni rok nauczyło się z nim współżyć i zdaje sobie już sprawę, że wirus będzie towarzyszył nam być może przez wiele lat. A jeśli nie ten, to inny.

Nie zmienią tego prześcigający się w straszeniu Polaków lekarze, którzy często w niemal wręcz komiczny sposób przedstawiają czarne scenariusze, widzą wszędzie śmiertelne przypadki i przepełnione chorymi oddziały szpitalne…. Faktycznie środowisko lekarzy bez wątpienia przoduje w budzeniu w społeczeństwie strachu.Zupełnie tak, jakby albo nie miało świadomości, albo nie chciało wiedzieć jak bardzo przewlekły stres wywoływany przez bezustanny strach destrukcyjnie wpływa na zdrowie. Znacznie bardziej niż najgroźniejszy nawet wirus!

Polacy, którzy się nie zaszczepili i tak już tego nie zrobią i tej sytuacji nie zmieni żaden nakaz, rozporządzenie czy ustawa. wydaje się mieć tego pełna świadomość, ma przecież dostęp do analiz społecznych, które na potrzeby rządu są regularnie sporządzane.

Jakiekolwiek „twarde” decyzje, ograniczenie funkcjonowania gospodarki i czy przymus szczepienia spotka się z tak silnym buntem społecznym, że mógłby wręcz doprowadzić do zmiany władzy. A na to nie może sobie pozwolić, zatem nie podejmuje i prawdopodobnie nie będzie podejmowała żadnych radykalnych decyzji. Co zresztą wydaje się w pełni zrozumiałe.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
 1. Tomek Banan pisze:

  Z pewnością chcieli by wprowadzić ostre obostrzenia, ale specyfika polskiego społeczeństwa jest taka że obawiają się zaryzykować…mimo to niestety będą próbować, na szczęście te próby im tylko częściowo wychodzą.

  To jest w całej Europie, na całym świecie wg scenariusza zastraszania społeczeństwa nieistniejącym albo nieznacznym wirusem, a oczywiście może to być i pewnie jest odwrócenie uwagi, zasłona dymna dla czegoś gorszego o czym wiedzą rządy !

  Dość odważny tekst, ale wygląda na to ( i wyglądało od początku ? ) że nie ma żadnego Covida ! To jest tylko straszak…objawy bardziej wskazują na promieniowanie.
  Ale większość społeczeństwa jest tak bierna,i durna że praktycznie niczego nie kwestionuje, dała się wytresować w tej propagandzie i widzimy jak jest, niektórzy nawet na ulicy noszą te żałosne maseczki !

  Na pewno już nierządy szykują jakieś nowe urojone strachy dla kontynuuowania kontroli umysłów…ale przeżyjemy i to.

 2. Marcin pisze:

  Boi się, że partia straci wyborców.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>