Problem korupcji w Czechach… | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.09.2013

Problem korupcji w Czechach…

Korupcja polityczna jest problemem, o którym głośno rozmawiają nasi sąsiedzi – Czesi. Zdecydowana większość z nich uważa, że to nadal główny problem w Czechach.

Problem korupcji w Czechach…

Po ostatnich głośnych sprawach, wzrasta jednak zaufanie, że sprawcy korupcji, matactw i kradzieży zostaną ukarani. Podczas gdy w czerwcu 2011 roku, na pytanie sondażowe, czy w ramach dochodzenia ukarani zostaną sprawcy politycznych korupcji, odpowiedział pozytywnie tylko co czwarty respondent, dziś na to samo pytanie odpowiedziała zdecydowanie połowa ankietowanych. Dane te opublikowała .

Korupcja jako poważny problem postrzegana jest przez 94 procent Czechów, z tego 80 procent wyraża swoje zdanie jako „zdecydowanie tak”. Podobnie jak w poprzednich latach, Czesi uważają, że większość urzędników państwowych jest przekupna. Zgadza się z tym twierdzeniem 85 procent respondentów. Wartość ta pozostaje w ostatnich latach stosunkowo stabilna, ale nieznacznie wzrósł odsetek odpowiedzi „zdecydowanie tak” -obecnie jest 42 procent głosów ankietowanych.

Czesi zaczynają wierzyć, że przestępstwa korupcyjne i kradzieże zostaną wykryte, a sprawcy ukarani. Gdy w czerwcu 2011 r. uważało tak tylko 24 procent respondentów, teraz 51 procent zgadza się, że jest zauważalna zmiana na lepsze.

Według badań najliczniejsi są w wyrażaniu takiej opinii zwolennicy TOP 09 (jest to konserwatywna partia czeska znana jako Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09), bo blisko 74 procent ankietowanych, oraz (Unia Chrześcijańskich Demokratów – chadecka partia polityczna) – 64 procent respondentów. Są to głównie osoby dobrze sytuowane w wieku 30-44 lat. Badanie zostało przeprowadzone od 29 sierpnia do 8 września br. Ankietowano 1093 respondentów w wieku powyżej 18 lat, którzy zostali wybrani losowo.

Ciekawe, jak wypadły takie badania u nas?

Opracowano na podstawie: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesi-vidi-korupci-jako-problem-ale-veri-v-potrestani-viniku/987435


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. And pisze:

    Zawsze i wszedzie ludzie bada pazerni na łatwą kase.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>