Problem korupcji w Czechach… | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.09.2013

Problem korupcji w Czechach…

polityczna jest problemem, o którym głośno rozmawiają nasi sąsiedzi – Czesi. Zdecydowana większość z nich uważa, że to nadal główny problem w Czechach.

Problem korupcji w Czechach…

Po ostatnich głośnych sprawach, wzrasta jednak zaufanie, że sprawcy korupcji, matactw i kradzieży zostaną ukarani. Podczas gdy w czerwcu 2011 roku, na pytanie sondażowe, czy w ramach dochodzenia ukarani zostaną sprawcy politycznych korupcji, odpowiedział pozytywnie tylko co czwarty respondent, dziś na to samo pytanie odpowiedziała zdecydowanie połowa ankietowanych. Dane te opublikowała agencja STEM.

jako poważny problem postrzegana jest przez 94 procent Czechów, z tego 80 procent wyraża swoje zdanie jako „zdecydowanie tak”. Podobnie jak w poprzednich latach, Czesi uważają, że większość urzędników państwowych jest przekupna. Zgadza się z tym twierdzeniem 85 procent respondentów. Wartość ta pozostaje w ostatnich latach stosunkowo stabilna, ale nieznacznie wzrósł odsetek odpowiedzi „zdecydowanie tak” -obecnie jest 42 procent głosów ankietowanych.

Czesi zaczynają wierzyć, że przestępstwa korupcyjne i kradzieże zostaną wykryte, a sprawcy ukarani. Gdy w czerwcu 2011 r. uważało tak tylko 24 procent respondentów, teraz 5 zgadza się, że jest zauważalna zmiana na lepsze.

Według badań najliczniejsi są w wyrażaniu takiej opinii zwolennicy TOP 09 (jest to konserwatywna partia czeska znana jako Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09), bo blisko 74 procent ankietowanych, oraz KDU-ČSL ( Chrześcijańskich Demokratów – chadecka partia polityczna) – 64 procent respondentów. Są to głównie osoby dobrze sytuowane w wieku 30-44 lat. Badanie zostało przeprowadzone od 29 sierpnia do 8 września br. Ankietowano 1093 respondentów w wieku powyżej 18 lat, którzy zostali wybrani losowo.

Ciekawe, jak wypadły takie u nas?

Opracowano na podstawie: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesi-vidi-korupci-jako-problem-ale-veri-v-potrestani-viniku/987435

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. And pisze:

    Zawsze i wszedzie ludzie bada pazerni na łatwą kase.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika