Seniorzy mogą czuć się bezpieczniej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.08.2015

Seniorzy mogą czuć się bezpieczniej

Przemoc wobec osób starszych, postrzeganie ich z perspektywy wiktymologicznej nadal jest tematem rzadko poruszanym publicznie. Zdarzają się wprawdzie komunikaty o naciąganiu łatwowiernych seniorów na wpłaty środków pieniężnych dla oszustów np. „metodą na wnuczka”.

stary_czlowiek

Kto i kiedy powinien uświadamiać nasze babcie i dziadków o zagrożeniach i pułapkach? Najlepiej, żeby taką wiedzę przekazali najbliżsi. Są jednak i tacy, którzy coraz chętniej korzystają z doświadczenia funkcjonariuszy. Przykładem edukacji w zakresie bezpieczeństwa osób starszych są organizowane przez policjantów spotkania dedykowane właśnie tej grupie społecznej. Nie tak dawno, 12 sierpnia br. z komisariatu III w Gdańsku spotkali się z miejscowymi seniorami.

W jakim celu? Przede wszystkim chodziło o uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Do najczęstszych należą oszustwa i kradzieże. Budowanie dialogu z seniorami poprzez tego rodzaju spotkania ma też pozytywny czynnik – to kształtowanie świadomości o tego typu zjawiskach z gotowymi odpowiedziami jak reagować na konkretne zagrożenia.Warto zwrócić uwagę, że osoby starsze w szczególny sposób powinny czuć się bezpiecznie w miejscu zamieszkania. Dzięki takim spotkaniom mogą się podzielić swoimi obawami, wątpliwościami, problemami. Ważnym kontekstem spotkań jest poruszanie problemu przemocy wobec osób starszych – temat niezwykle trudny, wręcz tabu. W końcu przemoc domowa to przestępstwo tzw. czterech ścian. Gdy na dodatek ofiarą pada bezbronne dziecko lub starsza, zniedołężniała osoba, problem staje się jeszcze trudniejszy. Jest jednak różnica, bowiem o tragedii dziecka dowie się cała Polska, a o skatowaniu starszej osoby nieliczna grupa. Brak wiedzy, możliwości, świadomości gdzie można uzyskać pomoc mogą prowadzić do biernego trwania w sytuacji kryzysowej.

Z informacji uzyskanych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku wynika, iż w zeszłym roku zorganizowano 17 spotkań, zaś od początku tego roku 10. Dobrym sygnałem jest fakt, iż zaplanowane są kolejne spotkania, gdyż wyraźnie dostrzegają skuteczność tego typu działań. Efekty? Zauważono znaczny spadek oszust, głównie wspomnianą już metodą na wnuczka.

Gdzie można się dowiedzieć o planowanych spotkaniach? Należy śledzić stronę internetową policji w Gdańsku, czytać ogłoszenia zamieszczone na klatkach schodowych. Jak podkreśla rzecznik KMP w Gdańsku podkom. Aleksandra Siewert, zainteresowanie spotkaniami jest duże, średnio bierze w nich udział 20-50 osób.

Spotkania z seniorami to nie jedyny sposób na edukację w zakresie bezpieczeństwa. z Wydziału Prewencji KMP w Gdańsku regularnie od co najmniej pięciu lat kontaktują się z arcybiskupem metropolitą gdańskim w celu rozpropagowania w parafiach komunikatu przestrzegającego przed oszustami działającymi tzw. metodą na wnuczka. Innym dobrym punktem informacyjnym są lekarskie w których pozostawiane są ulotki. Ponadto pracownicy banków i placówek pocztowych zostali uwrażliwieni na sytuacje w których starsze osoby wypłacają duże kwoty pieniędzy.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo seniorów? Odpowiedzi nasunie się wiele, ważne jest jednak to, by uświadamiać społeczeństwo, iż przemoc bez względu na jej rodzaj to problem Nas wszystkich.

Autor

- dziennikarka specjalizująca się w tematyce śledczej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Przem pisze:

    Z jednej strony bezpieczniej z drugiej coraz więcej niebezpieczeństw w drapieznym nowym swiecie się pojawia.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika