Skutki nawałnicy na Pomorzu. Czy będą zarzuty prokuratorskie? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 24.08.2017

Skutki nawałnicy na Pomorzu. Czy będą zarzuty prokuratorskie?

Trwa szacowanie i naprawa skutków nawałnicy, która stała się przyczyną śmierci 5 osób. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo. Czy można było zapobiec tragicznym skutkom wichury?

Fot. Facebook

O szczegóły pytamy rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowego w Słupsku. Na nasze pytania odpowiada Jacek Korycki z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Jakie czynności śledcze planuję Prokuratura Okręgowa w Słupsku w sprawie tragicznych skutków w szczególności dwóch zmarłych Harcerek ZHR ?

Informuję, iż w toku śledztwa będziemy wyjaśniać 3 wątki, mianowicie nieumyślne spowodowanie śmierci dziewczynek, uszkodzenia ciała pokrzywdzonych, hospitalizowanych uczestników obozu oraz narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu uczestników obozu.

Czy Prokuratura sprawdzi odpowiedzialności Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz Wojewódzkiego w zakresie : Systemu ostrzegania; prowadzonej akcji ratowniczej; i innych elementów odpowiedzialności?

Aktualnie opracowywany jest szczegółowy plan czynności śledczych , w którym zostaną ujęte czynności konieczne do przeprowadzenia w zakresie między innymi  powołania biegłych lekarzy sądowych celem ustalenia obrażeń ciała osób hospitalizowanych. Niewątpliwie będziemy sprawdzać prawidłowość działania służb ostrzegających o zagrożeniach na wszystkich szczeblach i w tym zakresie zabezpieczymy stosowna dokumentację.

Czy Prokuratura sprawdzi, czy miały szanse na skuteczną ewakuację harcerzy z lasu ?

Koniecznym będzie przesłuchanie wszystkich uczestników obozu, opiekunów i organizatorów, przedstawicieli służb ostrzegających, przedstawicieli zarówno Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego jak i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podkreślam, iż Prokuratura Okręgowa w Słupsku prowadzi te śledztwo wyłącznie w zakresie zdarzeń mających miejsce na terenie obozu harcerskiego  w Suszku.

Wydaje się, że istniała możliwości na przeprowadzenie skutecznej ewakuacji obozowiska ZHR w Suszku. Błędy mogły być popełnione poprzez :

  1. Brak kontaktu z obozowiskiem.
  2. Nieskuteczne działanie Wojewody poprzez brak właściwej reakcji w momencie informacji o tym, że Straż Pożarna nie może dotrzeć do 150 harcerzy.
  3. Brak właściwego zabezpieczenie przez opiekunów obozowiska w Suszku poprzez brak skutecznej kontroli stanu sytuacji metrologicznej.

Miejmy nadzieje, że ta wielka katastrofa nauczy władze współpracować w tak trudnych sytuacjach bez względu na istniejące podziały polityczne, z korzyścią dla mieszkańców.

Ta sprawa ma też inny aspekt. Jak wynika z komunikatu prasowego Lasów Państwowych z dnia 14.08.2017 roku wichura wywołała największe straty w zasobach leśnych w XXI.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika