Podróż koleją trzeba zaplanować z wyprzedzeniem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.04.2016

Podróż koleją trzeba zaplanować z wyprzedzeniem

W dnia 25-31 lipca 2016 roku w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Warto już dziś zapytać, czy PKP Intercity będzie w stanie obsłużyć przybywających do Polski pielgrzymów. Oto rozmowa z Beatą Czemerajdą z PKP Intercity.

czemerajda

Bronisław Waśniewski-Ciechorski: No więc jak PKP Intercity będzie funkcjonować w te wyjątkowe dni?
Beata Czemerajda: – Spółki Grupy PKP rozpoczęły przygotowania do wzmożonego ruchu podróżnych w związku ze ŚDM, które odbędą się pod koniec lipca.

Czy PKP Intercity zwiększy częstotliwość połączeń na linii Gdynia – Kraków?
– Przygotowujemy specjalną siatkę połączeń do i z Krakowa. Oprócz standardowo kursujących pociągów, uruchomione zostaną dodatkowe składy dla pielgrzymów. Wstępne szacunki mówią, że z usług PKP Intercity, jedynie w ramach przejazdów grupowych skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podróżnych.

Czy pasażer niezainteresowany będzie w stanie kupić bilet na pociąg w dnia 25-31.07.2016 i pojechać bez komplikacji np. na trasie Gdynia – Kraków?
– Zachęcamy naszych pasażerów do planowania podróży z wyprzedzeniem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym oraz przed nadchodzącymi wydarzeniami masowymi, takimi jak ŚDM.

Do kiedy będzie trzeba zarezerwować bilety żeby pojechać np. na tej trasie, kiedy mija termin ostatecznej rezerwacji biletów?
– Bilet można zakupić najwcześniej na 30 dni, a najpóźniej na 15 minut przed wskazaną na bilecie godziną odjazdu pociągu ze stacji wyjazdu.

Jakie będą ceny za w tych dniach?
– Pracujemy nad przygotowaniem dedykowanej wydarzeniu oferty biletowej. O szczegółach będziemy informować w późniejszym czasie.

Czy będzie w tych dnia możliwość przemieszczenia się na wózku inwalidzkim? Czy pociągi PKP Intercity są przystosowane do przewozu większej ilości osób poruszających się za pomocą wózka inwalidzkiego?
– Inwestujemy w tabor przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Informacje o składach i ich przystosowaniu do przewozu osób niepełnosprawnych dostępne są naszej stronie w zakładce Zestawienia pociągów. Pamiętajmy również o zasadzie zgłaszania przejazdów, w przypadku gdy podróżny potrzebuje pomoc przy wsiadaniu, wysiadaniu z pociągu lub przesiadaniu się do skomunikowanego składu. Pakiet informacji dot. podróży pociągami osób niepełnosprawnych dostępny jest pod linkiem: http://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/informacje-dla-osob-niepelnosprawnych-i-o-ograniczonej-sprawnosci-ruchowej.html.

Jak PKP Intercity będzie dbać o bezpieczeństwa pasażerów, czy będzie np. kontrola pirotechniczna?
prowadzi również szeroko zakrojone przygotowania w obszarze bezpieczeństwa. Straż Ochrony Kolei ściśle współpracuje z Policją i innymi służbami.

Czy pracownicy są przeszkoleni z bezpieczeństwa antyterrorystycznego?
– Planowane jest m.in. wzmocnienie patroli i wykorzystywanie mobilnych centrów monitoringu. Dzwoniąc pod specjalny, czynny całą dobę, telefon bezpieczeństwa (22 4740000), będzie można
porozumiewać się w języki angielskim. Zwiększy się również liczba patroli pracowników ochrony na dworcach.

Dziękuję za rozmowę.
– Ja również i pozdrawiam czytelników Gazety Bałtyckiej.

Rozmawiał: Bronisław Waśniewski-Ciechorski

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika