Edward Gierek: "Zbudujemy drugą Polskę". Udało się? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.01.2013

Edward Gierek: „Zbudujemy drugą Polskę”. Udało się?

Za sprawą SLD mamy początki dyskusji na temat roli i miejsca Edwarda Gierka w historii Polski. Część młodzieży w ogóle po raz pierwszy usłyszała to nazwisko. A to już coś! Edukacyjna Wartość Dodana (pojęcie uwielbiane ostatnio przez nauczycieli), sama w sobie.

Edward Gierek. Dawniej I sekretarz KC PZPR. Dziś postać przez wielu Polaków oceniana bardzo krytycznie. Czy słusznie?

Przy ocenie historycznej tylko dyletanci, ignoranci a czasem także pseudonaukowcy posługują się kategoriami „postać pozytywna”, „postać negatywna”. Oceny tego rodzaju, zwłaszcza z ust polityków, traktujmy zatem jako całkowicie bezwartościowe.

Oczywiście warto spierać się w ocenie zasług, jakie można przypisać Edwardowi Gierkowi. Warto dyskutować także o błędach, jakie niewątpliwie popełnił. Wszak debaty historyczne w ogóle są bardzo wartościowe a czasem nawet interesujące.

Polskim problemem, jednym z wielu niestety, jest zbyt mała liczba pozytywnych, historycznych symboli i wzorów, przykładów patriotyzmu, heroizmu, odwagi, mądrości, skuteczności. Poza Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim, Mikołajem Kopernikiem, Marią Skłodowska-Curie i może jeszcze kilkoma, jest ich naprawdę mało.

Edward to niewątpliwie postać, wokół której przez lata narastały bardzo negatywne opinie. Działo się tak głównie dlatego, że nie miał on swoich obrońców, którzy byliby w stanie dać odpór fali krytyki, która płynąc z ogromną siłą, porwała go wraz z nurtem, umieszczając w końcu na historycznej mieliźnie, na której do dziś spoczywa.

Mówiąc myślimy o gigantycznym zadłużeniu kraju, o pożyczkach zaciągniętych wiele lat temu, a spłaconych dopiero niedawno. O nieudanych inwestycjach itd.

Zapominamy jednak o tych udanych. O tych, które np. do dziś funkcjonują. O budowie Portu Północnego w Gdańsku, o budowie gdańskiego Siarkopolu, o budowie gdańskiej rafinerii, o budowie gdańskich osiedli Przymorze, Zaspa, Żabianka, pierwszej autostradzie (olimpijka), pierwszej drodze ekspresowej (gierkówka), potężnej Hucie Katowice. Zapominamy, a przecież wszystko to powstało za czasów Gierka…

Edward powiedział: „Zbudujemy drugą Polskę”. Myślę, że sporo z tego hasła udało się zrealizować. Warto zatem rzetelnie oceniać postacie historyczne.

Dla Gierka, tak jak dla wielu innych ówczesnych działaczy politycznych i społecznych, z pewnością jest miejsce w gronie ważnych, polskich postaci historycznych. Żeby tak się jednak stało, potrzeba bardzo wiele wysiłku, zwłaszcza w obszarze edukacji historycznej.

A ta, biorąc pod uwagę zmniejszaną z każdym rokiem liczbę godzin nauki historii w szkołach, nie wygląda obiecująco.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika