Bormann. Pierwszy po bestii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.11.2015

Bormann. Pierwszy po bestii

„Człowiek Hitlera od brudnej roboty”, „sekretny władca Niemiec”, „alter ego Hitlera” – te wszystkie określenia odnoszą się do jednej postaci: Martina Bormanna, szefa kancelarii w randze ministra Rzeszy i prywatnego sekretarza Führera.

bormannMartin Bormann był jednym z najbardziej znienawidzonych funkcjonariuszy nazistowskich.

Budził strach wśród ministrów, gauleiterów, urzędników, sędziów i generałów. Z zimną obojętnością decydował o losie milionów ludzi. Był osobowością otoczoną tajemnicą – w życiu, a zwłaszcza po śmierci.

Po samobójstwie Hitlera początkowo wszelki ślad po nim zaginął. W październiku 1946 r. został zaocznie skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze. W 1972 r. w Berlinie znaleziono jego szkielet. Ustalono, że 2 maja 19 r. sięgnął po kapsułkę z trucizną.

„Mroczna postać Martina Bormanna – najbardziej zaufanego współpracownika Hitlera – owiana jest legendami. Według jednej z nich był sowieckim agentem, dzięki któremu miał wgląd w najpilniej strzeżone III Rzeszy. Według innej – Bormann miał uciec z płonącego Berlina i dożyć później starości w daczy na przedmieściach Moskwy albo gdzieś w Ameryce Południowej. Oczywiście po uprzednim poddaniu się operacji plastycznej. Znakomity niemiecki badacz Volker Koop dzięki dotarciu do nowych dokumentów mógł wreszcie skonfrontować te legendy z rzeczywistością. Efektem jest jedna z najciekawszych książek o epoce Hitlera. Fascynująca i przerażająca biografia Martina Bormanna – człowieka, którego Führer używał do brudnej roboty – jest kluczem do zrozumienia fenomenu nazizmu”.
Piotr Zychowicz

„Za pomocą swojego wnikliwego studium Volker Koop daje nam dostęp do równie mrocznej co fascynującej osobowości z najbliższego otoczenia Hitlera”.
„Deutschlandradio Kultur”

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika