ISIS. Wewnątrz armii terroru | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.01.2016

ISIS. Wewnątrz armii terroru

„ISIS. Wewnątrz armii terroru”, czyli jak wygląda najniebezpieczniejsza grupa terrorystyczna.

isis„Niedoceniane i zarazem otoczone aurą sensacji, bezwzględne i podstępne Państwo Islamskie zburzyło granice współczesnych państw, ogłaszając projekt odtworzenia utraconego imperium islamskiego. Stary wróg stał się nowym wrogiem, zdecydowanym przedłużyć i tak już zbyt długo trwającą wojnę.”

„Znakomita i poruszająca analiza rzeczywistości, która nieuchronnie zbliża się do naszych bram. Jak bardzo nam zagraża? Czy mamy szansę w starciu z nią? Lektura tej książki nie napawa optymizmem.” – Artur Górski.

Ta nowa pozycja na rynku wydawniczym porusza najgorętszy temat podnoszony przez światowych polityków, dziennikarzy czy przerażonych obywateli. Materiał do książki powstał na podstawie oryginalnych wywiadów z byłymi urzędnikami oraz obecnymi członkami ISIS.

„Państwo Islamskie to organizacja terrorystyczna, ale nie tylko. To również mafia handlująca bronią i ropą na istniejącym od dziesięcioleci międzynarodowym czarnym rynku. To armia mobilizująca i wysyłająca do boju żołnierzy z profesjonalizmem,który zaimponował członkom amerykańskich sił zbrojnych. Posługuje się ona wyspecjalizowanym aparatem wywiadowczym, dzięki któremu przenika do konkurencyjnych organizacji, gdzie po cichu werbuje żołnierzy, po czym przejmuje całe grupy, gromi je w boju lub zawłaszcza ich tereny. To profesjonalna maszyna propagandowa skutecznie rozprzestrzeniająca swoje hasła i kaptująca nowych bojowników poprzez media społecznościowe. Państwo Islamskie to również widmo wroga istniejącego jeszcze przed Al-Kaidą.”

Jak bezwzględni ekstremiści przekształcili się z grupy irackich powstańców, której groziło rozbicie, w armię dżihadystów, do której dołączają ochotnicy z całego świata ścinający zakładników z Zachodu? Jak podbili terytorium wielkości Wielkiej Brytanii?

Państwo Islamskie – salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo. Jego nazwa i idea jest szeroko krytykowana i potępiana, Organizacja Narodów Zjednoczonych, rządu i główne grupy muzułmanów odmawiają na jego uznania (źródło: Wikipedia)

Michael Weiss – dziennikarz, felietonista „Foreign Policy”, „The Daily Beast” i „NOW Leanon”. Wykłada również w Institute of Modern Russia, gdzie jest redaktorem naczelnym internetowego pisma „The Interpreter”.

Hassan Hassan – analityk w ośrodku badawczym Delma Institute w Abu Zabi i felietonista „The National”. Pisze dla „Guardiana”, „Foreign Policy”, „Foreign Affairs” i „New York Timesa”.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika