Miłość po arabsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.12.2014

Miłość po arabsku

„Arabska żona” to książka poruszająca kontrowersyjny, wzbudzający oburzenie temat miłości europejsko-arabskiej. Autorka powieści, Tanya Valko, opowiada o losach Polki, która ślepo zakochuje się w przystojnym Libijczyku. Historia jest pełna przemocy, gwałtu i niesprawiedliwości, z drugiej strony namiętności i miłości macierzyńskiej.

arabska_zonaJest to debiut powieściowy ukrytej pod pseudonimem artystycznym Polki, która ponad dwadzieścia lat zamieszkiwała kraje arabskie. Zawarte w książce wydarzenia inspirowane były zasłyszanymi historiami oraz własnymi doświadczeniami. Jest to rezultat studiów i kilkudziesięciu lat kontaktów z krajami muzułmańskimi. Na tej podstawie Tanya Valko stworzyła niepowtarzalną opowieść, w której połączyła wiele ludzkich historii.

Wydarzenia w książce następują po sobie bardzo szybko. W jednej chwili Dorota, główna bohaterka powieści jest nastolatką, a za chwilę żoną Araba i matką malutkiej Marysi. Przystojny, dobrze wykształcony Ahmed oczarowuje Polkę swoją egzotyczną urodą, troskliwością, czułością. Jest dla niej niczym książę z bajki, dzięki któremu jej szare, proste życie nabiera kolorów. Zaślepiona miłością zgadza się na wakacyjny wyjazd do Libii – ojczystego kraju męża, który przeradza się w kilkuletni koszmar, w wyniku którego rodzina zostaje podzielona a główna bohaterka będzie musiała stoczyć trudną walkę o dzieci. Wydarzenia dziejące się w powieści są często drastyczne, brutalne i krwawe. Przemoc domowa, gwałty, kazirodztwo, molestowanie seksualne pokazane są w sposób bezpośredni i czasami okrutny.

Powieść czyta się płynnie i szybko. Wzbudza wiele emocji: złość, współczucie, nieraz łzy. Momentami chciałoby się złapać główną bohaterkę za ramiona i wstrząsnąć nią tak, aby w końcu przejrzała na oczy. Jednak pomimo naiwności, postać wzbudza sympatię i współczucie. Rozczarowana kochanka, kochająca matka, która walczy o wolność sprawia, że czytelnik od samego początku jej kibicuje. Oprócz wątku głównego, w powieści znajdziemy wiele historii pobocznych, dotyczących rodziny głównych bohaterów, czy też ich przyjaciół, co sprawia, że czytelnik momentami może czuć się zagubiony wśród natłoku wydarzeń.

Arabska żona jest godna polecenia przede wszystkim fanom kultury arabskiej, interesującym się życiem i tradycjami muzułmańskimi, ale nie tylko. Wszyscy, którzy lubią romanse z wartką akcją powinni zadowolić się tą lekturą. Książkę można potraktować jako przestrogę dla kobiet, które planują związać swoje życie z krajami Bliskiego Wschodu. Jednak ci, którzy niewiele wiedzą o kulturze arabskiej, mogą potraktować ją zbyt dosłownie – powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia z fikcją literacką. Oprócz różnic kulturowych i religijnych, w powieści możemy zauważyć problem nietolerancji i rasizmu, który wciąż dotyka polskie.

Książka doczekała się kontynuacji w postaci trzech kolejnych powieści: „Arabska córka”, „Arabska krew” i „Arabska księżniczka”.

Natalia Kowalczyk

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika