Paweł Adamowicz: „Gdańsk jako wyzwanie” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.12.2012

Paweł Adamowicz: „Gdańsk jako wyzwanie”

Paweł Adamowicz, urodzony gdańszczanin, od 14 lat swojego rodzinnego miasta.

Jest prawnikiem, politykiem i samorządowcem. W latach 1990-1993 pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącego rady miasta. Brat, Piotr Adamowicz jest dziennikarzem prasowym oraz działaczem opozycji demokratycznej okresie PRL.

Paweł Adamowicz w swej karierze politycznej działał m.in. w Partii Konserwatywnej i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2001 roku został jednym z założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

W swej działalności jako miasta w 2002 roku został wybrany przez gdańszczan na drugą kadencję prezydencką.

W 2003 otrzymał odznaczenie Srebrnego Krzyża Zasługi za swą działalność w pracy samorządowej, w 2010 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 roku został kawalerem Legii Honorowej. Uhonorowany również Złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice i Komandorią Misio Reconciliationis.

W 2010 Prezydentowi Gdańska wręczoną Różę Franciszki Cegielskiej za zasługi dla rozwoju samorządności w Polsce.

W książce „Gdańsk jako wyzwanie” Paweł Adamowicz przedstawia swoją historię zarówno życia prywatnego jak i działalności samorządowej i politycznej.

„Od początku swojej pracy w samorządzie wiedziałem, że jestem gotowy oddać wszystkie siły i całą wyobraźnię, że będę pracował i uczył się, by służyć mojemu miastu. U celu chcę widzieć nowoczesne społeczeństwo obywatelskie, samoświadome i gotowe do niezależnej aktywności. Jest to zapewne wizja idealna, ale zawsze interesują nas takie właśnie wizje. I choć w praktyce często musimy zderzać wizje z ograniczeniami, jakie niesie rzeczywistość, to jednak nie powinniśmy ani na moment rezygnować z wizji.

Gdańsk to dla mnie wielkie zadanie wynikające z dziedzictwa oraz współczesnych ambicji i aspiracji. To wielkie zadanie – wymaga wizji i woli realizacji. Gdańsk bowiem to miejsce, w którym historia dzieje się nieustannie, każdego dnia; tu nic się nie kończy, a wszystko się zaczyna. Gdańsk to nieskończona opowieść, którą pisze każdy z nas. O tym opowiada ta książka. O mojej wizji Gdańska, o mojej pasji, jaką jest Gdańsk. /Paweł Adamowicz/ ”

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>