Aleksander Makowski "Bez sumienia" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.12.2015

Aleksander Makowski „Bez sumienia” [recenzja]

Drugi tom cyklu książek Aleksandra Makowskiego „Szpiedzy” (tom pierwszy – „Bez przebaczenia”) nosi tytuł: „Bez sumienia” i przybliża przygody organizacji Dominika do naszych czasów. Doskonały , wartka, interesująca akcja R1; to cechy stanowiące znak rozpoznawczy autora (i kilku jego kolegów, byłych pracowników wywiadu).

bez_sumieniaAleksander Makowski „rzuca” swoją na historyczne tło okresu po drugiej wojnie światowej. Dla ludzi mojego pokolenia wydarzenia historyczne, do których nawiązuje, są powszechnie znane i pamiętane. Powoduje to, że literacka fikcja tworzona przez autora w świadomości czytelników staje się „historią”.

To wrażenie jest zapewne tym silniejsze, im bardziej czytelnik skłonny jest wierzyć w spiskową teorię dziejów. Myślę, że uzyskanie takiego efektu jest zamierzone przez autora, który z wielką lekkością przedstawia coraz bardziej skomplikowane powiązania, zależności, znajomości. Sięgając najwyższych sfer rządzących światowymi mocarstwami oraz kierującymi tymi, którzy rządzą.

Trzeba przyznać, że wyobraźnia autora „Bez sumienia” jest wyjątkowo bogata. W efekcie wydarzenia, o których pisze, stanowią spójny, logiczny, acz nieprawdopodobny ciąg. Ale czy na pewno nieprawdopodobny? Vincent V. Severski, jeden z „kolegów po fachu” (i po piórze) Aleksandra Makowskiego napisał kiedyś, że „jeśli coś można sobie wyobrazić, to może się to zdarzyć”. A w takiej sytuacji: czy wydarzenia opisane w „Bez sumienia” rzeczywiście nie mogły się zdarzyć?

To pytanie będzie nurtowało tych, którzy zdecydują się tę książkę przeczytać. I właśnie dlatego warto to zrobić. I właśnie dlatego warto czekać na kolejną książkę Aleksandra Makowskiego.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika