Brzechwa nie dla dzieci, Mariusz Urbanek, wydawnictwo Iskry | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.08.2013

Brzechwa nie dla dzieci

Aby dobrze poznać pisarza nie wystarczy przebrnąć przez jego dzieła. Trzeba także dokładnie poznać jego biografię R1; dzieciństwo, relacje z rodzicami, rówieśnikami i inne okoliczności, które go ukształtowały, w tym i kontekst historyczny, w którym funkcjonował.

Brzechwa nie dla dzieci - Mariusz Urbanek„Brzechwa nie dla dzieci” to książka, która pokazuje właśnie ten pozaliteracki obraz jednego z najwybitniejszych polskich twórców bajek i wierszy dla dzieci.

Pewnie mało kto wie, że Brzechwa, zanim zajął się pisaniem dla dzieci, był doskonałym, świetnie zarabiającym prawnikiem, był także poetą i satyrykiem piszącym dla dorosłych.

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, pochodzenia żydowskiego, początkowo wychowywał się na Kresach Wschodnich. Miał wspaniałego ojca:

„Ale największa atrakcją dla dzieci był ojciec R1; mądry dowcipny, cierpliwy i wyrozumiały. Inaczej niż matka, surowa, wiecznie zmęczona, porywcza i niezadowolona z zachowania dzieci”.

wydawnictwo ISKRYWyobraźmy sobie sytuację następującą R1; za niegroźny wybryk, postanowiła zamknąć małego Jana w ciemnym pomieszczeniu. Ojciec wszedł przez okno, aby razem z nim odbyć karę. Nie mógł go uwolnić, bo byłoby to podważeniem autorytetu matki, ale mógł odsiedzieć karę razem z synem. I tak też uczynił. Takiego ojca miał Jan Brzechwa, o czym m.in. dowiadujemy się z omawianej książki.

„Brzechwa nie dla dzieci” Mariusza Urbanka R1; gorąco polecam.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>